Elektriğe konutta yüzde 20, sanayide yüzde 50 zam

featured
service

Haber Merkezi: BOTAŞ tarafından konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20,4, sanayi abonelerine yüzde 50,8 zam yapılmasının ardından elektriğe de zam yapıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), eylül itibarıyla elektrik fiyatlarına zam yaptı. 

EPDK’nin internet sitesinde gece yarısı yayınlanan açıklamada elektrik tarifelerinde Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere yapılan zamlar şöyle: 

– Konut ve tarımda yüzde 20

– Kamu ve hizmet sektöründe yüzde 30

– Sanayide yüzde 50  

EPDK’den yeni tarifeye ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir.

‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün hammade fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.

Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur.

Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir.” 

Elektriğe konutta yüzde 20, sanayide yüzde 50 zam

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin