Enternasyonalist İttifak Kuzey Berlin: “Bu, zenginlerin ve güçlülerin bizim pahamıza yürüttüğü bir savaş!”

featured
service

Berlin’de, Genç Mücadele, Sosyalist Alman İşçi Gençliği (SDAJ), Hands Off Wedding ve Komünist İnşaat (KA) örgütleri(Berliner Organisationen Young Struggle, Sozialistische Deutsche Arbeiter Jugend (SDAJ), Hände weg vom Wedding und Kommunistischer Aufbau (KA)) , Kuzey Berlin Enternasyonalist İttifakı’nı kurmak için güçlerini birleştirdiler. Bir röportajda, ittifakı neyin harekete geçirdiğini ve kendileri için hangi hedefleri belirlediklerini bildirdiler.

Devrimci hareketin farklı örgütlerinin bir araya gelmesinin nedeni neydi?

Fark yaratmak, toplumu değiştirmek istiyoruz. Bunu tek başına yapamazsın. Bu yüzden birlikte savaşmak için kendimizi örgütlüyoruz. Bizi birleştiren şey, Kuzey Berlin’de faşizme, ırkçılığa ve savaşa karşı devrimci sol siyaseti bir araya getirme ihtiyacını görmemizdir.

Benzer hedefler peşinde koşan farklı kuruluşların bunlar üzerinde birlikte çalışmasını mümkün kılmak istiyoruz. Kuzey Berlin’de ve aynı zamanda ülke çapında, bu ne yazık ki son yıllarda çok az oldu. Bu nedenle, ittifakla birlikte, devrimci solun birliğinin yerel bir işaretini koymak ve sol kanat pozisyonlarının marjinalleşmesi eğilimine karşı koymak istiyoruz.

Öz kavrayışınıza göre, işçilerin ırkçılığa, savaşa, faşizme, ataerkilliğe ve sermayeye karşı seferberliği ile saldırıya geçmek istiyorsunuz. Bunu somut olarak nasıl başarmayı düşünüyorsunuz?

İttifak bize ortak bir eylem platformu olarak hizmet ediyor. Burada güçler bir araya getirilir, insanlar bir araya getirilir ve projeler ve eylemler gerçekleştirilir. Her kuruluş kaynaklarını dayanışma içinde katkıda bulunur – alanlar, projeler veya ağlar olsun. Bununla, mahallelerimizdeki insanları harekete geçirmek ve örgütlenmeleri için onları motive etmek istiyoruz. Emekçilerin sorunlarının bir sistemi olduğu konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

Irkçılıktan, ataerkillikten ve savaştan bahsetmek isteyen herkes kapitalizm karşısında sessiz kalmamalıdır. Irkçılık, kadın düşmanlığı ve LGBTİ düşmanlığı sınıfımızı bölüyor. Bu yüzden zengin ve güçlülere hükmetmeleri ve bizi oynamaları için hizmet ediyorlar. Baskıdan farklı şekilde etkileniyoruz, ancak hepimiz işçi sınıfına aitiz. Bu şekilde, işyerinde sömürü deneyimini paylaşıyoruz. Bu ortak bir hedefe yol açabilir: kapitalizmin üstesinden gelmek.

Adınıza açıkça Berlin’in kuzeyinden bahsediyorsunuz. Pratiğiniz buradaki mahallelere odaklanacak mı?

Bu doğru. Özellikle Berlin’de, örgütlenme süreçleri şehrin büyüklüğü içinde hızla kayboluyor. Her şeyden önce, buna yerel aksanlarla karşı çıkıyoruz ve hayati ve yerel olarak demirlenmiş bir karşı kültür ve protesto hareketini güçlendirmek için kendi etki alanımızı ve yaşam alanımızı kullanmak istiyoruz.

Birçoğumuz burada yaşıyor ve çalışıyoruz, komşuları tanıyoruz ya da mahallede odalar ve projeler düzenliyoruz. Elbette, Kuzey dışında da daha büyük eylemlerde siyasi olarak aktif hale geleceğiz. Ancak çalışmalarımızın temeli Kuzey Berlin’de yatıyor.

İttifak olarak bulunacağınız bir sonraki eylemler neler olacak?

Mevcut nedenlerden dolayı, 16 Nisan’daki geleneksel Paskalya Yürüyüşü’nde güçlü bir komünist ve ordu karşıtı görünüm oluşturmak istiyoruz. Barış hareketinin silahsızlanma ve askersizleştirme yönündeki geleneksel talepleri, özellikle Doğu Avrupa’daki mevcut savaş durumunda, bizim için her zamankinden daha uygun görünüyor.

Burada bizim için önemli olan, savaşın, zenginlerin ve güçlülerin, biz işçiler pahasına bir savaşı olmasıdır! Ve fiyat artışları sonucunda kuzey mahallelerindeki yaşam durumu daha da kötüleştiği için, 30 Nisan ve 1 Mayıs’ta şehir çapında çeşitli gösterilerde sokaklarda devam edeceğiz. Bu yüzden hesaba katılacağız.

Kaynak:perspektive.online.net

Enternasyonalist İttifak Kuzey Berlin: “Bu, zenginlerin ve güçlülerin bizim pahamıza yürüttüğü bir savaş!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin