1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Eski ordu mensupları ve karabinerolar 1973’te 38 cinayetten hüküm giydi

Eski ordu mensupları ve karabinerolar 1973’te 38 cinayetten hüküm giydi

featured
service

38 kurbanın yakınlarının avukatı, diktatörlüğün affedilemez suçlarından birinin Şili adalet sistemi tarafından çözüldüğünü söyledi.

Şili Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü, 49 yıl önce Torres del Paine’de 38 köylünün öldürülmesine karışan eski ordu mensubu ve karabineroları mahkum etti.

38 kurbanın yakınlarının avukatı Nelson Caucoto, kararın ardından yaptığı açıklamada, “diktatörlüğün affedilemez suçlarından birinin şili adaleti tarafından medeni bir şekilde çözüldüğünü” söyledi.

Şili Yüksek Mahkemesi İkinci Dairesi tarafından verilen cezalar, tanınmış Paine Davası’nı sona erdiren yedi ila on yıllık özgürlükten yoksun bırakma arasında değişiyordu.

Ordu üyeleri Jorge Romero Campos ve Arturo Fernández Rodríguez, 38 nitelikli cinayetteki sorumluluklarından dolayı 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu arada, ordu emeklileri José Vásquez Silva, Carlos Lazo Santibáñez, Juan Opazo Vera, Roberto Pinto Labordarie, Jorge Saavedra Meza, Víctor Sandoval Muñoz ve Carlos Durán Rodríguez’e 10 yıl hapis cezası verildi.

8-16 Ekim 1973 tarihleri arasında “Capo Lindo” ve “24 de abril” yerleşimlerinde işlenen 24 cinayetten sorumlu tutuluyorlar.

Katliamdan sorumlu olanlar mahkemeye çıkarıldığında, San Miguel Temyiz Mahkemesi, insanlığa karşı işlenen suçlarda kabul edilmemeleri gerektiğini düşündüğü için yarım reçeteyi uyguladı.

Bununla birlikte, mevcut karar, toplam ve ortalama reçeteyi dikkate almayan Uluslararası İnsan Hakları Hukuku’nu dikkate almayı gerektiren insanlığa karşı nitelikle sınırlıdır.

Carabinero subayı (sağda) Nelson Iván Bravo Espinoza, aynı yılın Ekim ayında Ramón Capetillo Mora ve Mario Muñoz Peñaloza’yı kaçırdığı için 10 yıl ve bir gün hapis cezasına çarptırılmalıdır.

Savunma oyuncusu Nelson Caucoto, “Cezasızlık, tembellik ve barbarlığın üstesinden gelindi. Yüksek Mahkeme’nin yaptığı şey, bu akrabalar ve genel olarak Şili toplumu için bir sağlık eylemidir.”

Kaynak:teleSUR – ldp – SH

Eski ordu mensupları ve karabinerolar 1973’te 38 cinayetten hüküm giydi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin