Eskişehir’de “Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın” pankartına 18 bin TL’lik para cezası iptal edildi

featured
service

Eskişehir’de “Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın” pankartına 18 bin TL’lik para cezası mahkeme tarafından iptal edildi

Eskişehir’de “Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın” pankartına 18 bin TL’lik para cezası iptal edildi

Eskişehir Halkevi’nin şubesinden sallandırdığı “Geçinemiyoruz” yazılı pankart indirildikten son 18 bin TL para cezası şubeye tebliğ edilmişti. Halkevciler para cezasına itiraz etmişti. Mahkeme, para cezasına itirazı kabul etti. Para cezası iptal edildi.

Mahkemenin kararında Kabahatler Kanunu çerçevesinde verilen bu para cezasının şube binasından sallandırılan pankartı içermediğini dolayısıyla indirilen bu pankartın yaptırıma esas olmadığı belirtildi. Para cezasının kaldırıldığı kararda tam olarak şunlar söylendi:

Belirtilen mevzuat hükümleri kapsamında, başvuru dilekçesi, ekleri, cevap yazısı ve ekleri ile tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; izinsiz afiş asma kabahatinin düzenlendiği 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 42. Maddesinde izinsiz olarak afiş asma eyleminin yaptırıma konu olabilmesi için afişin, kanun maddesinde sınırlı olarak sayılan; meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara veya rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara asılması gerektiği, karşı taraf kurumca sunulan cevap yazısı ekindeki 14/01/2022 tarihli kolluk tutanağında idari yaptırıma konu afişin, İstiklal Mahallesi, 2 Eylül Caddesi, 2 Eylül iş Merkezi, No:8/7 sayılı adresteki, başvuranın şube başkanı olduğu anlaşılan Eskişehir halkevi şubesi binasının dış cephesine asıldığının belirtildiği, sunulan fotoğraflardan da afişin asıldığı binanın Eskişehir halkevi şubesi binası olduğunun net bir şekilde anlaşıldığı, dolayısıyla somut olayda afişin yaptırıma esas olan 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 42. Maddesinde sınırlı olarak sayılan, meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, özel kişilere ait alanlara asılmadığı, bu haliyle somut olayda 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 42. maddesinde düzenlenen kabahatin yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmakla başvurunun kabulüne, başvuru konusu idari yaptırım kararının kaldırılmasına dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.

Eskişehir’de “Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın” pankartına 18 bin TL’lik para cezası iptal edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin