Eskişehir’de madenciye verilen sözler tutulmadı

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Doruk Madencilik tarafından işletilen Yunus Emre Termik Santrali’nde kömür madeni işçileri, söz verilmesine rağmen hâlâ haklarını alamadı.

Aralık 2022’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Yıldızlar Holding’e devredilen maden ocağında çalışan madenciler maaş, tazminat ve diğer haklarını alamadıkları için 28 Ağustos’ta greve çıktı. Grevden sonuç alamayan madenciler, 31 Ağustos’ta açlık grevine başlayarak kendilerini maden ocağına kilitledi. Daha sonra alacakları konusunda söz alan maden işçileri açlık grevini sona erdirdi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan, TMSF’den ihale sonucu Yıldızlar Söğüt Seramik Sanayi bünyesindeki Doruk Madencilik’e devir olan iş yerinde sıkıntılar bitmediğini söyledi.

İcra ve BES’lerden kesilen paralar hesaplara aktarıldığını, temmuz ayındaki eksik ödemeler tamamlanıp sigortaların düzeltilmesi için SGK’ya bildirimlerinin yapıldığı belirten Arslan, “250 işçinin alacağı kıdem tazminatından iş yerinde çalışan 62 kişiden sadece 51 kişiye ilk taksitleri ödendi, diğerleri duruyor.” dedi.

“TMSF devir aldığı bütün iş yerlerinden para kazanırken neden burada yaprak kımıldamadı?” sözleriyle tepki gösteren Arslan, TMSF döneminde emekli olan yaklaşık 60 işçinin kıdemlerini alamadığını söyledi ve “Görülen o dur ki devirden sonra 2 yıl TMSF kontrolü altında bu insanlar bu kadar mağdur olurken neden TMSF’nin sesi çıkmıyor?” dedi.

Önceki İçerikİsrail, mülteci kamplarını bombaladı
Sonraki İçerik‘Lê Amedê’ şarkısı eşliğinde halay çeken tutsaklara disiplin cezası