1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Filipinli bağımsız kitapçılar kırmızı etiketlemenin hedefi haline geldi

Filipinli bağımsız kitapçılar kırmızı etiketlemenin hedefi haline geldi

featured
service

 

Mart ayının sonlarında, Filipinler’in Ulusal Başkent Bölgesi’ndeki iki bağımsız kitapçı olan Quezon City’deki Popular Bookstore ve Manila City’deki Solidaridad Bookshop, kırmızı etiketlemenin son hedefleri haline geldi : bireyleri ve örgütleri radikal, sol eğilimli komünistler olarak etiketleme uygulaması , böylece onlara karşı şiddeti meşrulaştırmak için onları yıkıcı veya terörist olarak çerçevelemek. Kırmızı etiketleme Filipinler’de uzun bir geçmişe sahiptir.

22 Mart 2022’de Popüler Kitabevi’nin tabelası ve cephesi “NPA terorista” kelimeleri ile tahrip edildi. Bu slogan, Filipinler Komünist Partisi’nin (CPP) silahlı kanadına atıfta bulunuyor. Rodrigo Duterte hükümeti. Aynı günün sabahı Solidaridad mağazası da spreyle kırmızıya boyanmıştı. 

İfade özgürlüğü ve akademik özgürlüğe saldırılar

Çok sayıda akademisyen, kitapçı , yayıncı ve sivil toplum kuruluşu, iki bağımsız kitapçının kırmızı etiketlenmesini, ifade özgürlüğüne ve akademik özgürlüğe bir saldırı olarak kınadı.

Filipinli öğretmenler, araştırmacılar, okul yöneticileri ve diğer eğitim çalışanlarının bir ittifakı olan Demokrasi ve İnsan Hakları için Akademisyenler Birleşin için, eleştirel düşüncenin ve muhalif fikirlerin düşmanlarının Filipinler’de kitap satan birkaç kitapçıdan birini hedef alması şaşırtıcı değil. entelektüel içerik ve diğer bulunması zor kitaplarla:

II. Dünya Savaşı’nın bitiminden kısa bir süre sonra kurulan Popular Bookstore, kırmızı etiketlemeye yabancı değil – sahipleri 1950’lerde Marksist kitaplar satmak için komünizm karşıtı cadı avlarının kurbanıydı . 1957’de romancı ve ulusal sanatçı F. Sionil Jose tarafından kurulan Solidaridad, ülkenin başkentinde yazarların, sanatçıların ve özgür düşünenlerin uzun zamandır favori uğrak yeridir.

Filipinler Üniversitesi’ndeki ilerici öğretim üyeleri ve akademik çalışanların bir örgütü olan Milliyetçilik ve Demokrasi için Öğretmenler/Eğitimciler Kongresi (CONTEND), parmaklarını Duterte hükümetinin Yerel Komünist Silahlı Çatışmayı Sonlandırma Ulusal Görev Gücü’ne (NTF-ELCAC) işaret ediyor. kitapçıların kırmızı etiketlenmesinin arkasındaki tek olası suçlu olarak.

Eylül 2021’den itibaren, NTF-ELCAC ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP), devlet tarafından işletilen çeşitli üniversite ve kolejlerdeki kütüphanelerden sözde “yıkıcı” kitapların kaldırılmasını başlattı. Hedeflenen kitaplar arasında CPP’nin siyasi kolu olan Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi (NDFP) ile yapılan barış müzakerelerine ilişkin belgelerin yanı sıra Filipinler’deki komünist ayaklanma ve Marksizm hakkındaki diğer başlıklar yer alıyor.

Kırmızı etiketlemenin sömürge kökleri

Kırmızı etiketleme, 20. yüzyılın başlarındaki Amerikan sömürge yönetimi döneminden beri Filipin siyasetinin düzenli bir özelliği olmuştu. Amerikan sömürgecileri ve yerel seçkinler, Amerikan tarzı kapitalizme karşı büyük bir tehdit olarak algıladıkları şeyin yayılmasını bastırmak ve aşırı sınıf ayrımlarının olduğu bir toplumda işçileri ve çiftçileri harekete geçirme gücünü sınırlamak için anti-komünist ideolojiyi aşıladılar. 

Ülkedeki ilk kırmızı etiketleme vakalarından biri, 1927’de Endonezya bağımsızlık savaşçısı ve Endonezya Komünist Partisi PKI lideri Tan Malaka’nın sınır dışı edilmesiyle meydana geldi. Filipinli işçilerin örgütlenmesine yardımcı olun. 

Sosyalist inançları nedeniyle Malaka, ABD yetkilileri tarafından koloninin güvenliği için bir tehlike olarak resmedildi ve günün gazetelerinde çeşitli şekillerde “Cava Kızılı” ve “Bolşevik Ajan” olarak adlandırıldı.

1917 Rus Devrimi’nden ilham alan Crisanto Evangelista liderliğindeki radikal sendikacılar , 1930’da işçi haklarını ve refahını geliştirmek ve Amerikan yönetiminden derhal bağımsızlık için çalışmak için eski Filipin Adaları Komünist Partisi’ni (PKP) kurdular. PKP’nin varlığından sadece bir yıl sonra, parti yasadışı ilan edildi ve liderleri ve üyeleri, sömürge yetkilileri tarafından bir baskıyla tutuklandı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1946’da Amerikan makamları tarafından henüz bağımsızlık verilmiş olan Filipinler hükümeti, bakışlarını başkent Manila’nın kuzeyindeki Central Luzon’un kırsal bölgelerindeki komünist Huk köylü isyanına yöneltti ve birleşti. “Kızıl Tehdit” ile sol siyasetin tüm muhalefeti ve ifadesi.

1949’da, ABD’deki McCarthyci cadı avı örneğini takiben, Filipin Kongresi, şüpheli komünistlerin peşine düşmek için kendi Filipinli Olmayan Faaliyetler Komitesini veya CUFA’yı kurdu. Yıkımı Önleme Yasası 1957’de yürürlüğe girdi ve CUFA, Filipinlilere Karşı Faaliyetler Komitesi veya CAFA olarak yeniden adlandırıldı.

Hedef alınan sadece komünistler değil, Amerikan yanlısı politikaları sorgulayan herkesti. 

Huk isyanı, 1950’lerde stratejik hatalar ve büyük devlet baskısının bir karışımı nedeniyle ezildi. Ancak 1960’larda huzursuzluğun patlaması ve aktivizmin yeniden canlanması sırasında reşit olan genç radikaller , 1968’de Filipinler Komünist Partisi’ni yeniden kurdular ve sosyalist bir bakış açısıyla ulusal demokrasiyi elde etmek için “halk savaşı” dedikleri şeyi başlattılar. 

Marcos’tan Duterte’ye

Ülkeyi saran yoğunlaşan sosyal krize yanıt olarak, Başkan Ferdinand Marcos 1972’de sıkıyönetim ilan etti ve 1986’daki bir ayaklanmada devrilene kadar diktatör olarak hüküm sürdü. 

Anti-komünizm, bir yandan büyüyen toplumsal huzursuzluğu sistematik olarak bastırırken, diğer yandan diktatörün ailesinin ve ahbaplarının muazzam bir servet ve güç biriktirmesine izin veren Marcos diktatörlüğünün kilit bir dayanağıydı. Milyonlarca dolarlık ABD askeri yardımı ile desteklenen Marcos’un kırsal kesimdeki isyan bastırma savaşı , acımasız “ara ve yok et” operasyonlarını ve komünist isyancıları temizlemek için kırsal nüfusu “stratejik mezralara” zorla göç ettirdi.

Birçoğu “komünist-terörist” olarak etiketlenen binlerce aktivist ve diktatörlük muhalifi, 70.000’den fazla yetkisiz tutuklama, 30.000 işkence ve 3.257 yargısız infazın  acımasız bir istatistiğin parçası haline geldi.

Yine de Marcos diktatörlüğünün düşüşü ve demokratik alanın göreli genişlemesi, kırmızı etiketlemenin sonu anlamına gelmiyordu. Corazon Aquino’dan Duterte’ye kadar müteakip yönetimlerin liderleri, ABD Düşük Yoğunluklu Çatışma (LIC) ve Ayaklanma Karşıtı (COIN) doktrinini örnek alan bir dizi isyan bastırma programı uyguladı. 

Bunu takip eden isyan bastırma kampanyaları yalnızca kırsalda yerleşik silahlı isyancıları değil, aynı zamanda isyancı “kitlesel üsler” olduğundan şüphelenilen kırsal köyleri ve “komünist cephe örgütleri” olarak kırmızı etiketli sivil toplum örgütlerini de hedef aldı. Bu anti-komünist kampanya, 2018’de Endonezya diktatörü Suharto’nun 1965’te Endonezya’da en az 500.000 kişinin ölümüne neden olan anti-komünist soykırımını tekrarlama niyetini açıklayan Duterte’nin yükselişi ve Marcoses’in yaklaşmakta olan geri dönüşüyle ​​doruğa ulaştı. cumhurbaşkanlığı sarayı yaklaşan seçimlerde. Otoriterliğe kayma, 2020 tarihli gaddar Terörle Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle daha da katılaştı . 

Bu eylemlerin demokrasi ve insan hakları üzerindeki yansımaları sarsıcıdır, çünkü tüm devlet mekanizması her türlü muhalefeti kırmızı etiketle işaretler. Devlet destekli komünizm karşıtlığı, Mayıs 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gelen muhalefet adayının, giden Başkan Yardımcısı Leni Robredo’nun kampanyasının bile NTF-ELCAC tarafından komünist destekli olarak kırmızı etiketlendiği ölçüde saçma zirvelere ulaştı. .

Sivil toplum kuruluşları ve kırmızı etiket kurbanlarının aileleri tarafından NTF-ELCAC yetkililerine karşı bir dizi suçlamada bulunuldu . Popular Bookstore ve Solidaridad’ın hedef alınması, Filipinler’de muhaliflere ve eleştirel düşünceye yönelik uzun ve acımasız kırmızı etiketleme ve devlet baskısı tarihinin en sonuncusu. Ancak anti-komünist histerinin kışkırtılması, Filipinlilerin uzun süredir devam eden zalim direniş geleneğini de körüklüyor.

Açıklama: Filipinler Diliman Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan yazar, hem CONTEND hem de Demokrasi ve İnsan Hakları Akademisyenlerinin bir üyesidir.

Karlo Mongaya'nın küçük bir portresi

Karlo Mongaya

Filipinli bağımsız kitapçılar kırmızı etiketlemenin hedefi haline geldi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin