1. Haberler
  2. FİLİSTİN
  3. Filistinde katledilenlerin sayısı 13 bini geçti!

Filistinde katledilenlerin sayısı 13 bini geçti!

featured
service

İşgalci İsrail devletinin gerçekleştirdiği saldırılarda 7 Ekim’den bugüne 5 binden fazlası çocuk 13 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze’deki hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarında yaklaşık 700 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve sayının 13 bine yükseldiği duyuruldu. İşgalci İsrail ordusunun saldırılarında şimdiye kadar 5 bin 500’ü çocuk, 3 bin 500’ü kadın olmak üzere toplam 13 binden fazla Filistinli katledildi.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarda 3 binden fazlası öğrenci olmak üzere 5 binin üzerinde çocuk hayatını kaybetti.” ifadesi kullanıldı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da 23 öğrencinin hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, İsrail’in öldürdüğü kişilere ilişkin her bir rakamın arkasında bir hikaye, bir hayal, bir umut olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, çocuk ve eğitim hakkını savunan tüm kurum ve kuruluşlara, “kendi yetki alanları dahilinde sorumluluklarını üstlenmeleri, artan ihlalleri ve suçları durdurmaları” çağrısı yapıldı.

Dünya ülkeleri ve kurumlarından da “Filistinli çocukların, öğrencilerin yaşam ve eğitim haklarını korumaları, İsrail’in, ordunun ve Yahudi yerleşimcilerin baskıcı uygulamalarına karşı çıkmaları” istendi.

Gazze Şeridi’nde çocukların ve öğrencilerin öldürülmesinin uluslararası tüm normları ve sözleşmeleri ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, televizyon kanalları ve medya organlarında yayınlanan bu korkunç görüntülerin, ülke genelinde eğitim kurumlarının hedef alındığını ve İsrail’in zihniyetini gözler önüne serdiği ifade edildi.

Filistinde katledilenlerin sayısı 13 bini geçti!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin