1. Haberler
  2. DÜNYA
  3. Fransız çiftçiler tarım fuarını bastı: Macron ziyareti iptal etti

Fransız çiftçiler tarım fuarını bastı: Macron ziyareti iptal etti

featured
service

Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa’da da çiftçilerin eylemleri devam ediyor. Çiftçiler, bugün başlayacak tarım fuarı öncesi başkent Paris ve diğer birçok şehirde yolları trafiğe kapattı.

Fransız çiftçiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ziyareti öncesinde bugün başkent Paris’teki büyük tarım fuarına baskın düzenledi.

Macron’un istifasını isteyen çiftçiler, polisle karşı karşıya geldi.

Fransız CRS çevik kuvvet polisi gösteriyi kontrol altına almaya çalışırken çiftçiler “Burası bizim evimiz!” diye slogan attı. Polis saldırısı sonrası çıkan çatışmalarda birçok kişi gözaltına aldı.

Fransız çiftçi sendikası liderleriyle kahvaltıda buluşan Macron, daha sonra fuarın ara sokaklarında yürümesi planlandı. Macron sendika liderleriyle görüşmesinin ardından, “Bunu tüm çiftçiler için söylüyorum: Standları kırarak hiçbir meslektaşınıza yardım etmiyorsunuz. Gösteriyi imkansız hale getirerek ve bir bakıma aileleri gelmekten korkutarak hiçbir meslektaşınıza yardım etmiyorsunuz” dedi.

Protestolar fuarın halka açılmasını en az bir saat geciktirdi. Fransa cumhurbaşkanı, çiftçiler, gıda işleyicileri ve perakendecilerle fuarda yapmak istediği tartışmayı iptal ettikten sonra, çiftçi sendikası temsilcilerini ve sektörün diğer paydaşlarını üç hafta içinde Elysee sarayında bir araya getireceğini söyledi.

Fransız çiftçiler bu ayın başında Başbakan Gabriel Attal’ın 400 milyon euro (433 milyon dolar) değerinde yeni önlemler sözü vermesinin ardından protestoları büyük ölçüde askıya almıştı. Ancak Paris tarım fuarı öncesinde hükümete daha fazla yardım sağlaması ve vaatleri yerine getirmesi yönünde baskı yapmak amacıyla protestolar bu hafta yeniden başladı.

Fransız çiftçiler tarım fuarını bastı: Macron ziyareti iptal etti
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin