1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Garibe Gezer’in katledilmesi öncesine ait işkence görüntüleri ortaya çıktı

Garibe Gezer’in katledilmesi öncesine ait işkence görüntüleri ortaya çıktı

featured
service

Haber Merkezi: Kandıra Hapishanesinde katledilen ve başsavcılık tarafından “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle dosyasına takipsizlik kararı verilen Garibe Gezer’in hapishanede gördüğü işkencenin görüntülerine ulaştı

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan ve sürgün edildiği Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Hapishanesinde uğradığı cinsel taciz ve işkencenin ardından 9 Aralık 2021 günü katledilen Garibe Gezer’in işkence görüntülerine Jinnews ulaştı. Gezer katledildikten sonra jet hızıyla savcılık tarafından dosyaya gizlilik kararı getirilirken, avukatların da soruşturmaya dahil olmaları engellendi.

İşkence saldırısı AYM’ye taşındı

Avukatlarının bugüne dek yaptıkları tüm başvurulara “takipsizlik kararı” verilerek reddedilmesinin ardından avukatları, Gezer’in maruz kaldığı işkence ve cinsel tacize ilişkin Anayasa’nın 17, 40, 36 ve 141’inci maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3, 6 ve 13’üncü maddesine kapsayacak şekilde 2022’nin mart ayında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. Ancak başvuruya dair şimdiye kadar olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılmadı.

Gardiyanlar yerlerde sürükledi

Gezer’in hapishanede maruz kaldığı işkence kamera kayıtlarına yansıdı. Jinnews’in ulaştığı görüntülerde Gezer, çok sayıda gardiyan ve hapishane memurları tarafından kollarından çekilerek yerlerde sürüklendiği görülüyor. Yine görüntülerde işkenceye maruz kalan Gezer’in yerde sürüklendiği esnada çığlık attığı da kameralara yansıyor.

Görüntülere rağmen takipsizlik

Gezer’in avukatları Eren Keskin, Jiyan Kaya, Jiyan Tosun ve Elif Taşdöğen dün, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında, Gezer’in katledilmesine dair açılan dosyanın tam 11 ay sonra sonuçlandığını duyurdu. Gezer’in uğradığı işkencenin kanıtları olmasına rağmen, Gezer’in dosyasına Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. Avukatları ise sonuna kadar dosyanın takipçisi olacaklarını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti.

Garibe Gezer’in katledilmesi öncesine ait işkence görüntüleri ortaya çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin