Gazi’de katledilenler 28. yılında anıldı

featured
service

Haber Merkezi: İstanbul Gazi mahallesinde 12 Mart 1995’te kahvehanelere devlet destekli çetelerce düzenlenen saldırılarılar ve sonrasında başlayan direnişte 18 kişi katledildi. Katliamın 28 . yılında Gazi halkı ve demokratik kitle örgütleri katliamı bir kez daha lanetlerken, hayatını kaybedenleri andı.

Gazi halkının Cemevinde toplanmasıyla birlikte polis ablukası başladı. Polisin provakasyon amaçlı saldırılarına rağmen kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüşte katliamda hayatını kaybedenlerin resimleri ve “Gazi’den Ümraniye’ye adalet istiyoruz” yazılı pankart taşındı. 

Anmada konuşan katledilen Dilek Şimşek’in kardeşi Erkan Şimşek, “Gazi halkı için bu tür saldırılar yeni değildi. Baskı terör hiçbir zaman eksik olmamıştı Gazi halkı üzerinde. Eli kanlı katillerin amacı halkı birbirine kırdırmak suretiyle Alevi-Sünni çatışması yaratmaktı. Ama Gazi halkı provokasyonu yaptıranı da nedenini de biliyordu. Amaç Gazi’de devrimci muhalefeti sindirmek ve tüm devrimci demokrat halka gözdağı vermekti” dedi. 

Şimşek,  “Günlerce ülkenin gündemine oturan direnişte basında çok net görüldüğü üzere vuranların kim olduğu belli olmasına rağmen, açılan göstermelik davada yargılanan katiller cezalandırılmadı. Sadece katil polislerden Adem Albayrak’a dört kişiyi öldürmekten üç buçuk yıl, Mehmet Gündoğdu’ya iki kişiyi öldürmekten bir yıl sekiz ay ceza verildi. Gazi’de yaşanan bu katliamdan dönemin Başbakanı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü-istihbarat Daire Başkanı Hanife Avci, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Agar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir ve bunların tetikçileri sorumludur ve cezalandırılmalıdır. Bu dayatmacı yaklaşımı reddediyoruz. Siyasal iktidar bir taraftan palyatif çözümler ürettiğini iddia ederken, diğer yandan AKD-Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevine yıkım kararı dayatmasında bulunmakta ve çeşitli bahanelerle yargılamalar sürmektedir” diye konuştu. “Katiller ellerini kollarını sallaya sallaya toplum için geziyor” dedi.

Okunan açıklamanın ardından kitle Gazi mezarlığına kadar yürüyüşe geçti. Anma mezarlığa karanfillerin bırakılmasıyla sonlandırıldı.

Gazi’de katledilenler 28. yılında anıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin