1. Haberler
  2. FİLİSTİN
  3. Gazze’de 20 binden fazla çocuk kayıp

Gazze’de 20 binden fazla çocuk kayıp

featured
service

İnsani yardım kuruluşu Save the Children, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların başlamasından bu yana 20 binden fazla çocuğun kaybolduğunu bildirdi.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, Gazze’deki bilanço katlanarak artıyor.

İngiltere merkezli Save the Children (Çocukları Kurtarın) Vakfı’na göre, Gazze’de geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana devam eden çatışmalarda 20 binden fazla çocuk kayboldu.

Akıbeti bilinmeyen çocukların bir kısmının enkaz altında veya isimsiz mezarlara gömülmüş olabileceği düşünülürken, bir kısmının ise gözaltına alınarak ailelerinden kopmuş olabileceği tahmin ediliyor.

Save the Children ekipleri, Refah’taki son saldırıların daha fazla çocuğu ailelerinden ayırdığını ve onları koruyan aileler ve topluluklar üzerindeki baskıyı artırdığını bildirdi.

Gazze’deki mevcut koşullar altında bilgi toplamak ve doğrulamak neredeyse imkansız olsa da en az 17 bin çocuğun ailesinden koptuğu, yaklaşık 4 bin çocuğun ise enkaz altında olduğu tahmin ediliyor. Bunların bazılarının toplu mezarlarda olabileceği de düşünülüyor.

Çocukların gözaltına alındığı, zorla Gazze’den çıkarıldığı ve kötü muamele ve işkence gördüklerine dair raporlar da mevcut.

Yardım ajansının çocuk koruma ekipleri, ailesinden ayrı düşen çocukları korumak için acil önlem alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

Save the Children, 1953 yılından bu yana Filistinli çocuklara temel hizmetler ve destek sağlıyor.

Gazze’deki Save the Children ekipleri, refakatsiz çocukları belirlemek ve desteklemek için yerel ortaklarla çalışıyor. Kuruluşun çalışmaları kapsamında, bireysel çocuk koruma vaka yönetimi, ailelerinden ayrılmış çocukların bakını üstlenenlere nakit yardımı, psiko-sosyal destek ve topluluk izleme yer alıyor. Save the Children ayrıca çocuk dostu alanlar, beslenme ve sağlık desteği gibi hizmetlere de erişim sağlıyor.

14 binden fazla çocuk hayatını kaybetti

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 14 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. Bu çocukların neredeyse yarısının kimliği, bedenlerinin tanınmaz hale gelmesi nedeniyle tespit edilemedi.

7 Ekim’den beri İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37 bin 100’den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Gazze’de 20 binden fazla çocuk kayıp
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin