1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Gemlik Yürüyüşü başladı: Van’da polis kitleye saldırdı

Gemlik Yürüyüşü başladı: Van’da polis kitleye saldırdı

Gemlik Yürüyüşü başladı: Van’da polis kitleye saldırdı
Gemlik Yürüyüşü başladı: Van’da polis kitleye saldırdı
service

25 yıldır İmralı adasında tutsak bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin son bulması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Gemlik’e yapılacak “Özgürlük Yürüyüşü” başladı. Yürüyüşün Şırnak ve Urfa kollarında yapılan açıklamalar sonrası kitle Gemlik’e doğru yola çıktı.

İmralı Adası’na geçişin sağlandığı Bursa’nın Gemlik ilçesine yapılacak yürüyüş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) öncülüğünde gerçekleştiriliyor.

Yürüyüş öncesi yapılan açıklamada, “Gemlik yolundayız. Tam 25 yıldır Sayın Öcalan ve arkadaşları üzerinde ağır bir tecrit var. Bu yüzden tecride karşı bir hamle başlattık. Bu hamlemiz devam edecek. Her ne kadar engeller olsa da bizler durmayacağız. Biz Botan olarak yönümüzü İmralı Adasına vereceğiz. Yürüyüşümüz Amed’te başlayacak. Talebimiz odur ki bütün demokrasi örgütlerinin, demokrat kesimlerinin bu yürüyüşe katılması ve bu tecridin bir an önce kırılması. Özgürlüğün sağlanması için, barışın sağlanması için Gemlik’e yürüyoruz” denildi.

YÜRÜYÜŞÜN VAN KOLUNA POLİS SALDIRDI

Van’da düzenlenen Gemlik Yürüyüşü’ne polis, valiliğin almış olduğu 4 günlük eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek saldırdı.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitlenin yürümesine polis izin vermedi. Basın alanın dışına çıkarıldı. Van Milletvekili Gülderen Varlı, Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun, Muş milletvekilleri Sümeyye Boz ve Hakkari Milletvekili Öznur Bartın’ın etrafı polis kalkanları ile çevrildi.

Polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında DBP il Eş Başkanı Harun Okay, TUHAY-DER Eş Başkanları Çetin Uyar ve Edibe Babur, MEBYA-DER Eş Başkanı Hanım Kaya ve HDP il yöneticisi Ömer Işık var.

Gemlik Yürüyüşü başladı: Van’da polis kitleye saldırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin