1. Haberler
  2. CEPHE HATTI
  3. Gerillalar Skorsky helikopter düşürdü

Gerillalar Skorsky helikopter düşürdü

featured
service

Faşist TC’nin Kürdistan’ın Türkiye resmii sınırları içinde ki, Güney Kürdistan ve Rojava’ nın Doğu ve Batısında’ki bölgelerde işgal saldırıları ve buna karşı Kürdistan ulusal hareketinin PKK ve YPG somutunda ki silahlı direnişleri sürüyor. Sitemiz bölgeye dair ya saha da bulunan ilişkilerimiz yada Direnişi yöneten Parti’lerin ve bölgede yayın yapan haber sitelerinden duruma ve gelişmelere ilişkin haberleri geçiyor. İşgal hareketlerinde bulunan Emperyalist ve bölgesel güçlerin saldırganlıklarını ve fiili varlıklarını kabul edilemez buluyoruz. Devrimci Demokrasi

***

HPG Basın İrtibat Merkezi, yaşanan savaşa ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ayrıntıları paylaştı:

“Güçlerimiz bütün zorlu koşullara rağmen, Kürt halkının varlığını ve özgürlüğünü koruma uğruna tarihte eşi görülmemiş bir direniş sergilemektedir. İşgalci TC ordusu güçlerimizin direnişini kıramamaktadır. Bu yüzden her geçen gün tüm insanlık değerlerini ayaklar altına alarak en vahşi yöntemlerle saldırmaya, pervasızca yasaklı kimyasal silahlarla kullanmaya ve savaş suçu işlemeye devam etmektedir. 14 Nisan’dan şimdiye kadar gelişen işgal saldırılarında binleri aşan sayıda her gün yasaklı kimyasal silahlar, termobarik bombalar, taktik nükleer bombalar ve fosfor bombaları kullanmıştır. Uluslararası hegemonik güçler çıkarları gereği buna sessiz kalmakta, kamuoyundan ve ilgili kurumlardan yeterince tepki gelişmemektedir. Belgeleyip kanıtlayarak tüm kamuoyunun bilgisine sunduğumuz Türk ordusunun savaş suçları gün gibi ortadadır. Vicdanı ve sorumluluğu olan herkesin şimdiden gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Faşist AKP–MHP rejimi bu savaş suçlarını Türkiye halkları adına işlemekte, hepsini vebal altında bırakmaktadır. Bu nedenle en çok tepki gösterip karşı çıkması gereken de Türkiye toplumu olmaktadır. İşgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 22 kez taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlar, 18 kez saldırı helikopterleri ve onlarca kez de tank ve ağır silahlarla bombalamıştır. Aynı zamanda işgalci TC ordusu Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerinde fosfor bombası kullanılmıştır.

Kurdistan Özgürlük Gerillası, şimdiye kadar tüm işgal saldırılarına karşı fedaice direndiği gibi bundan sonra mutlak zafer inancıyla daha büyük direnecektir. Yüksek vuruş kabiliyeti ve yeni dönem gerilla taktiklerini kullanan özgürlük gerillası sonuç alıcı tarzıyla bu direnişi kesin zaferle taçlandıracaktır. Hareketli timlerimiz öncülüğünde gerçekleştirilen eylemler sonucunda; 1 Skorsky helikopteri vurularak düşürülmüş, 1 işgalci cezalandırılmış, 3 mobesse kamera sistemi ve 1 dron da imha edilmiştir.

Gerçekleştirilen eylemlerin ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyledir;

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

20 Ağustos saat 06:15’te işgalciler tarafından Xakurkê’nin Şêxzade bölgesine yerleştirdikleri 2 mobesse kamera sistemi hareketli timlerimizce vurularak imha edilmiştir. Eylemin ardından alan üzerinde uçurulan dronlara da müdahale eden güçlerimizin vuruşları sonrasında dronlar alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;

18 Ağustos’ta işgalci Türk askerleri Metîna bölgesinde KDP güçlerinin yerleştiği Girê Çarçel’den güçlerimizin bulunduğu Girê Hakkarî Direniş Alanı’ndaki Şehîd Piling savaş mevzilerine doğru ilerlemiştir. KDP güçlerinin olduğu taraftan gelerek alana yerleşmek isteyen bu işgalciler hareketli timlerimizce vurularak darbelenmiştir. Eylemin ardından işgalciler bu alanı savaş uçaklarıyla bombalamıştır. Darbe alan işgalciler Şehîd Piling alanından geri çekilmiştir.

19 Ağustos saat 21:35’te Girê Amediyê Direniş Alanı’nda helikopter hareketliliği yaşanmıştır. Şehîd Gelhat savaş mevzileri çevresine işgalcileri indirmek isteyen Skorsky helikopteri hareketli timlerimizce yakın mesafeden vurularak ağır darbelenmiştir. İndirme yapamadan Bakurê Kurdistan sınırına doğru gitmeye çalışan Skorsky helikopterinin Çelê ilçesine bağlı Girê karakolu yakınında düştüğü ve saatlerce yanarak tümden imha olduğu tespit edilmiştir.

20 Ağustos saat 11:20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru ilerlemek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vurularak darbelenmiştir.

20 Ağustos saat 13:00’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri çevresindeki işgalciler suikast taktiğiyle vurulmuş ve 1 işgalci cezalandırılmıştır. Eylemin ardından Direniş Alanı üzerinde uçurulan 1 dron, YJA Star hareketli timlerimizce imha edilmiştir.

20 Ağustos saat 19:00’da işgalcilerin Girê Cûdî Direniş Alanı’na yerleştirdikleri 1 mobesse kamera sistemi hareketli timlerimizce imha edilmiştir.

20 Ağustos saat 21:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler vurularak darbelenmiştir.

21 Ağustos saat 06:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ferdi silah ve el bombalarıyla vurularak darbelenmiştir.

İşgalci TC ordusunun taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

19 Ağustos’ta Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndaki Şehîd Seyîdxan savaş mevzileri taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla 4 kez bombalanmıştır.

20 Ağustos’ta Şikefta Birîndara Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri dronlara bağlanan taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla 10 kez bombalanmıştır. Aynı zamanda savaş mevzileri 3 kez de fosfor bombası kullanılarak bombalanmıştır.

20 Ağustos’ta Karker ve Girê Amediyê Direniş Alanları’ndaki savaş mevzileri 5 kez taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun tank, ağır silah ve helikopterlerle gerçekleştirdiği saldırılar;

 20 Ağustos’ta Girê Amediyê, Saca ve Kurojahro Direniş Alanları 18 kez saldırı helikopterleriyle bombalanmıştır.

 20 Ağustos’ta Şikefta Birîndara Direniş Alanı tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.”

Kaynak:ANF

Gerillalar Skorsky helikopter düşürdü
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin