1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Gözaltı yönetmeliği değiştirildi

Gözaltı yönetmeliği değiştirildi

featured
service

Haber Merkezi: Resmî Gazete’de “Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlandı. Gözaltında avukat beyanları da tutanağa geçirilecek.

Tartışmalı genelgeye dair bugün Resmî Gazete’de yönetmelik değişikliği yapıldı. “Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlandı.

AVUKAT BEYANLARI YER ALACAK

Yeni değişikliğe göre, “Müdafi şüpheliye bütün kanunî haklarını hatırlatabilir. Müdafinin beyanı ve her türlü müdahalesi tutanağa geçirilir. Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür” denildi.

Söz konusu tartışma haziran ayında Urfa’dan bir avukatın Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığı başvuru ardından ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından Kamu Denetçiliği ’ne verilen yanıt, genelge olarak bütün il emniyet müdürlüklerine gönderilmişti. Özellikle toplumsal eylemlere dönük gözaltı süreçlerinde avukatların beyanlarının ifade tutanağında yer alması engelleniyordu. Yeni yönetmelik değişikliği ile buna son verildi.

Gözaltı yönetmeliği değiştirildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin