1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. “Gözaltına aldılar, ‘çatışmada öldü’ dediler, cenazeyi vermediler”

“Gözaltına aldılar, ‘çatışmada öldü’ dediler, cenazeyi vermediler”

featured
service

Cumartesi Anneleri/İnsanları bu hafta, Mardin’de gözaltına alınan ve “çatışmada öldü” denilerek cenazesi verilmeyen gazeteci Abdülgani Dağ’ın nereye gömüldüğünü sordu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları adalet arayışlarının 904’üncü haftasında 18 yaşında  gözaltında kaybedilen gazeteci Abdulgani Dağ’ın akıbetini sordu.

Haftanın açıklamasını gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak yaptı.

“Abdulgani Dağ’ın nereye gömüldüğünün açıklanmasını” isteyen Ocak, şunları söyledi: 

“14 Temmuz 1994 tarihinde Nusaybin’in Akarsu beldesindeki halasını ziyaret etmek için yola çıktı. Bindiği minibüs Kızıltepe-Nusaybin yolunda kimlik kontrolü yapan askerler tarafından durduruldu. Abdulgani ve üç yolcu gözaltına alındı.

“Durumu öğrenen ailesi Mardin Cumhuriyet Savcılığı’na, bölgedeki asker ve polis karakollarına başvurdu. Ancak Abdulgani’nin gözaltına alındığı reddedildi. Başvurularını sürdüren aile, Mardin Jandarma Karakol’unda Abdulgani’nin akıbetine uğratılmakla tehdit edildi.

“Ağır işkence gördü”

“Abdulgani ile birlikte gözaltına alınan diğer üç yolcu bir süre tutuklu kaldı. Bu kişiler serbest bırakıldıklarında Dağ Ailesi’ne Mardin Tugay Komutanlığı’nda  Abdulgani ile birlikte günlerce  tutulduklarını ve ağır işkence gördüklerini anlattılar.

“Bunun üzerine tekrar başvurularda bulunan aile hiçbir sonuç alamadı. Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı 24 Ağustos 1998 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar vererek dosyayı kapattı.

Soruşturma talebine ret

“Dağ Ailesi, 2004 yılında Abdulgani’nin akıbetinin araştırılması talebiyle tekrar savcılığa başvurdu. Savcılık soruşturmanın sonucunda aileye, oğullarının 14 Temmuz 1994 tarihinde Kızıltepe yakınlarındaki bir çatışmada üç PKK’li ile birlikte öldürüldüğü bilgisini verdi.

“Ailenin ‘Oğlumuz askerler tarafından gözaltına alındı, günlerce Mardin Tugay Komutanlığı’nda tutuldu’  itirazı boşlukta kaldı. ‘Öldürüldüyse cenazemizi verin’ talebine ise savcı ‘Onu asker bilir beni o işlere karıştırmayın’ dedi.

“2013 yılı içinde aile yeni tanıklar ile bir kez daha savcılığa başvurdu. Abdulgani Dağ’ın çatışmada öldürülmediğini, gözaltında öldürülmesine çatışma süsü verildiğini beyan ederek yeni bir soruşturma açılması talebinde bulundu. Bu talep reddedildi.

“Mezar yerini gösterin”

“Aile son çare olarak 2 Nisan 2015 tarihinde Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaparak tüm taleplerinin reddedildiğini, etkin bir soruşturmadan umutlarını kestiklerini, evlatlarının bedeninin kendilerine teslim edilmesi ya da mezar yerinin gösterilmesini istedi.

“Ancak savcılık anlaşılmaz bir biçimde cenaze tesliminin adli değil, idari bir konu olduğunu iddia ederek bu talebi de reddetti. Gözaltında kaybedilişinin 28. yılında talep ediyoruz: gözaltına aldıktan sonra çatışmada öldü denilerek infaz edilen Abdulgani Dağ’ın akıbeti açıklansın. Bedeninin nereye gömüldüğü tespit edilsin.

“Bu suçun sorumluları hakkında etkin bir soruşturma ve kovuşturma faaliyeti yürütülsün. 28 yıldır süren inkar ve cezasızlık son bulsun, Abdulgani Dağ için adalet sağlansın.”

Kaynak:bianet.org

“Gözaltına aldılar, ‘çatışmada öldü’ dediler, cenazeyi vermediler”
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin