Grup Yorum’un Dersim’e girişi engellendi

featured
service

Haber Merkezi: Dersim’de düzenlenecek olam 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne almak için giden Grup Yorum’un kente girişi engellendi.

Tunceli valiliği, festival programına müdahale etmiş, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi’nin sahne almalarını engellemişti. Konserleri yasaklanan grup elemanlarının da kente girişleri valilik tarafından yedi gün yasaklandı.

Bugün kente giden Grup Yorum Erzincan-Dersim sınırındaki Mutu Köprüsü’nde askerler tarafından durduruldu. Grup Yorum’un üç üyesinin kente girişine izin vermeyen askerler, “kenti terk etmelerini aksi halde gözaltı yapacaklarını” belirttiler.

Grup Yorum üyesi Dilan Poyraz Dersimli olduğunu belirterek, memleketine girmesine izin verilmediğini söyledi. Poyraz yaptığı açıklamada:

“Kimlik kontrolü yaptılar ve ben, grubumuzun üyeleri Fırat Kaya ve Cem Dursun’un kente girişinin yedi gün boyunca valilik kararıyla yasak olduğunu belirttiler. Dersimli olduğumu memleketime girmemi engelleyemeyeceklerini söyledim, buna rağmen girmeme izin vermeyeceklerini belirttiler.

İsim isim kente alınmama kararımız var fakat hakkımızda herhangi bir mahkeme kararı yok. Buna rağmen kente alınmıyoruz. Gözaltı yapacaklarını söylüyorlar fakat Savcılık kararı olmadığı için gözaltına da alamıyorlar. Bizi durduran askerler de kararın hukuksuzluğunun farkında bizi bezdirerek buradan ayrılmamızı istiyorlar, ayrılmayacağız. Dersim’e gireceğiz, konserimizi vereceğiz. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz.” dedi.

Grup Yorum’un Dersim’e girişi engellendi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin