Haber takibi yapan gazetecilere jandarma saldırdı

featured
service

Haber Merkezi: Mezarlık ziyaretinde bulunmak üzere Lice’ye giden MEBYA-DER ve Barış Anneleri Meclisi’nin haber takibini yapan gazeteciler Derya Ren ve Eylem Akdağ jandarma tarafından darp edildi.

Tevgera Jinên Azad (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ve çok sayıda kişi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır’ın  Lice ilçesinde bulunan Sisê Mezarlığı’na ziyaret gerçekleştirmek istedi.

Mezarlık yolunda bulunan tüm köyleri ablukaya alan jandarma ile polis özel harekat, heyeti engelledi. 

Gazeteciler darp edildi 

O sırada haber takibi yapan ajansımız muhabiri Derya Ren ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Eylem Akdağ’ın çekim yapması engellenerek, makinalarına el konuldu. Muhabirimiz Derya’nın boynunda bulunan makinayı almak isteyen jandarma ve polis, makinanın kemeriyle Derya’nın boğazını sıktı. Eylem ise polis tarafından silahla itildi. Ardından makinalara el koyan polisler, “Bu görüntüleri kimlere göndereceğini biliyorum” diyerek Derya ve Eylem’e gözaltı tehdidinde bulundu.

Yaşananlara tepki gösteren bir annenin, “Biz anneyiz ciğerimiz yanıyor” demesi üzerine polislerden biri, “Benim annem senin gibi değil, o vatana hayırlı evlat doğuruyor” demesi dikkat çekti. Bu sırada makinalarına el konulduğu için telefonlarıyla çekim yapmaya başlayan Derya ve Eylem tekrar engellenerek, gözaltına alınmakla tehdit edildi. 

HDP milletvekili Remziye Tosun’un da polislerin yaptığının hukuksuz olduğu belirtmesi sonrası darp edilerek kolu burkuldu. Remziye’nin darp nedeniyle kollarında şişlikler ve morluklar oluştu. 

Remziye’nin el konulan makinaları almasının ardından, heyet bölgeden ayrıldı.

‘Kabul etmiyoruz’ 

Engellemelerin ardından heyet Fis köyünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada heyet adına konuşan MEBYA-DER üyesi Raziye Işıktaş, engellemelere tepki gösterdi. Raziye, yapılanların zulüm olduğunu ifade ederek, “Biz mezarlığa gidip bir Fatiha okumak istedik. Ancak bizi engellediler. Bu zulümdür, hakarettir. Ben askere ‘Ben de bir anneyim’ dedim. O bana dönerek ‘Evet sen annesin ama senin çocuğun evlat değil’ dedi. Bu nasıl bir adalettir, bunu asla kabul etmiyorum. Biz mezarlıkları ziyaret etmek istedik, ancak ona da engel oldular. Ben onlara hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu. (JINNEWS)

Haber takibi yapan gazetecilere jandarma saldırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin