Hapishanede mektuba el konulmasına AYM’den ihlal kararı 

featured
service

Haber Merkezi: Tutsak Eşref Kaya’nın hapishaneden gönderdiği mektubun, “örgütsel haberleşme amacı” iddiasıyla “sakıncalı” denilerek el konulmasına karşı başvuruyu karara bağlayan AYM, “haberleşme hürriyetinin ihlal”edildiği yönünde karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), “örgüt üyeliği” iddiasıyla hapishanede bulunan Eşref Kaya’nın arkadaşına yazdığı mektubun, “örgütsel haberleşme amacı” iddiasıyla “sakıncalı” bulunarak hapishane idaresi tarafından el konulmasına, “haberleşme hürriyetinin ihlali” olduğuna karar verdi. Kaya, bulunduğu hapishaneden arkadaşına yazdığı mektubun, “örgütsel haberleşme amacı” taşıdığı iddiasıyla hapishane Disiplin Kurulu’nca “sakıncalı” denilerek el konulmasını 15 Ağustos 2019 tarihinde “haberleşme hürriyetinin ihlal” edildiği gerekçesiyle AYM’ye taşıdı. Kaya, başvuruda mektupta “örgütsel haberleşme amacı” içeren herhangi bir cümlenin yer almadığını, arkadaşına göndermek istediği mektubun keyfi olarak ve soyut gerekçelerle alıkonulduğuna yer verdi.

BAKANLIĞIN ‘UYGUN’ GÖRÜŞÜ

Kaya’nın başvurusu Adalet Bakanlığı’na da gönderildi. Başvuruya dair görüş bildiren bakanlık, başvurucunun haberleşme hürriyetine yapılan müdahalenin “demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine uygun” olduğu savunuldu.

AYM’NİN ‘UYGUN’ DEĞİLDİR KARARI

AYM ise ihlal yönünde verdiği kararın gerekçesinde, Disiplin Kurulu ve mahkeme kararlarında mektubun gönderilmemesine dair içeriğiyle ilişkili, somut bilgilere dayalı ve yeterli gerekçenin bulunmadığı, mektubun sakıncalı görülen kısımlarının çizilerek gönderilmesinin mümkün olup olmadığı yönünde bir değerlendirmenin yapılmadığına yer verdi. Bu nedenle müdahalenin “demokratik bir toplumda gerekli olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verdi. (MA-Diren Yurtsever)

Hapishanede mektuba el konulmasına AYM’den ihlal kararı 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin