1. Haberler
  2. HABERLER
  3. Hasta tutsak Orak’ın tahliyesi “tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı” gerekçesiyle ertelendi

Hasta tutsak Orak’ın tahliyesi “tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı” gerekçesiyle ertelendi

featured
service

Haber Merkezi: Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde infazını tamamlayan hasta tutsak Ferit Orak’ın tahliyesi, “Kuruma yazdığı dilekçelerden örgüt içerisinde aktif olduğu” ve “elektrik ve su kullanımı gibi genel harcamalarda tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı” iddiasıyla 3 ay ertelendi.

Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde bulunan hasta tutsak Ferit Orak, 16 Aralık 2022 tarihinde cezasını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor. Orak’ın infazı Hapishane İdari ve Gözlem Kurulu tarafından, “İyi halli” olmadığı gerekçesiyle 3 ay ertelendi. 2009 yılında Mersin’de tutuklanan Orak’a, hakkında açılan davada “Görevi yaptırmamak için direnme”, “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama”, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 16 yıl 18 ay hapis cezası verildi. Orak’ın vertigo, bağırsaklarda kolit, mide ülseri, hiperaktif mesane, astım,  bel fıtığı, menisküs gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor.

TASARUF KURALLARINA UYMAMIŞ!

Hapishane İdari Gözlem Kurulu’nun 14 Aralık 2022’de hazırladığı raporda, Orak’ın infaz süresinin uzatılmasına ilişkin şu gerekçeler öne sürüldü: “Kuruma hitaben yazmış olduğu dilekçelerden örgüt içerisinde aktif olduğu düşünülmekte. Yapılan aramalarda idare ve kurum personelinin çalışmalarını kolaylaştırmaya yönelik gayret içerisinde bulunmadığı, elektrik ve su kullanımı gibi genel harcamalarda tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı, kendi isteğiyle taraflı PKK üye olanlarla aynı koğuşta kaldığı ve örgüt üyeleriyle birlikte hareket ettiği.”

İdari Gözlem Kurulu’nun kararından sonra İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen’e mektup gönderen Orak, mektubunda şunları dile getirdi: “Haksız ve hukuksuz bir şekilde tahliyem üç ay uzatıldı. 16 Aralık 2022’de tahliye olmam gerekiyordu ancak İdari ve Gözlem Kurulu gülünç bazı kararlarla tahliyemi 16 Mart 2023 tarihine erteledi. Bende bu karara itirazımı yaptım.”

(MA)

Hasta tutsak Orak’ın tahliyesi “tasarruf kurallarına uyum sağlamadığı” gerekçesiyle ertelendi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin