1. Haberler
  2. HABER ARŞİVİ3
  3. Hasta tutsak Sevilgen’in tahliyesi “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle ertelendi 

Hasta tutsak Sevilgen’in tahliyesi “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle ertelendi 

featured
service

Haber Merkezi: 30 yıldır tutsak olan romatizma, kalp, astım, bronşit gibi birçok hastalığı bulunan İzzettin Sevilgen, 15 Haziran’da tahliye olmayı beklerken, “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle tahliyesinin 3 ay ertelendiğini öğrendi.

Eruh ilçesinde 30 yıl önce 40 günlük işkence sonrası tutuklanan İzzettin Sevilgen tahliye olmayı beklerken, “iyi halli olmamaktan” tahliyesinin ertelendiği haberini aldı. Sevilgen ailesine “Beni burada öldürecekler” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

Siirt’in Eruh ilçesinde 15 Haziran 1992 tarihinde tutuklanan ve dönemin Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde (DGM) yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan İzzetin Sevilgen’in (54) tahliyesi, “Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” nedeniyle ertelendi. 30 yıldır tutsak olan Sevilgen, tutulduğu Giresun E Tipi Kapalı Hapishanesi’nden 15 Haziran’da tahliye olmayı beklerken, infazının yakıldığını öğrendi. İdare ve Gözlem Kurulu tarafından çeşitli tarihlerde verilen disiplin cezaları gerekçe gösterilerek tahliye edilmeyen Sevilgen, 1 Temmuz’da ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde tahliye edileceği gün infazının yakıldığı haberinin kendisine verildiğini aktardı.

TAHLİYESİ 3 AY ERTELENDİ

Bu süreçte eşinin hapishane koşullarından kaynaklı birçok hastalığa yakalandığını belirten Sevilgen, “Şu an romatizma ve kalp hastası. Kalbinde ritim bozukluğu, gözlerinde görme sorunu var. Ayrıca astım ve bronşit hastası. Cezaevine girdiğinde gencecikti şimdi çok sayıda hastalığı var. Bu hastalıkların hepsi cezaevi koşullarından kaynaklı oluştu. 30 yıllık tutukluluğunda görmediği zulüm kalmadı. Tam cezaevinden çıkacakken bu zulüm başka bir aşamaya geçti.  Cezaevinden çıkacağı gün, infazının yakıldığına dair bilgiyi kendisine verdiler. İnfazını yaktıkları için 3 ay daha cezaevinde tutulacak. Bu zulüm 3 aya daha sürecek. 30 yıl sonra çıkacak diye yaptığımız hazırlık ve mutluluk kursağımızda kaldı. Umarım daha da uzatmazlar” dedi.

Eşinin kendisini aradığında tedirgin olduğunu ifade eden Sevilgen,”Tek kişilik hücrede kaldığını ve tüm haklarından mahrum bırakıldığını aktardı bize. Cezaevi yönetiminin onu öldürmeden tahliye etmek istemediğini söyledi.  Acil bir şekilde konuya el atılması çağrısında bulundu. Telefon ile konuşurken sesi çok kötüydü” diye ekledi.

 DUYARLILIK ÇAĞRISI

Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Sevilgen, 30 yıldır baskı ve zulüm ile karşı karşıya kalan eşinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

(MA)

Hasta tutsak Sevilgen’in tahliyesi “iyi halli” olmadığı gerekçesiyle ertelendi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin