Hasta tutsaklar adı konulmamış idamla karşı karşıya

featured
service

Haber Merkezi: Faşist türk devleti, siyasi ve ekonomik çıkmazının faturasını her dönemde olduğu gibi halkın en diri kesimi olan devrimcilere, Kürt ulusuna, muhalif aydın, sanatçılara kesmek istemekte. Hapishanelerde bulunan devrimci-yurtsever tutsaklar ağır işkence ve hak gasplarını her gün yenisi eklenerek yaşamakta. Hasta tutsakların tedavileri engellenmekte, tahliyesi gelmiş olanlar sudan bahanelerler ile infazları yakılmakta.

Yüzde 82 engel durumuna rağmen tahliye edilmeyen 30 yıldır tutuklu olan Aydın Çubukçu, yaşamının işkenceye dönüştüğünü ve hapishanede tedavisinin mümkün olmadığını belirtti.

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanede’deki hasta tutuklu Aydın Çubukçu (62), ağır hastalıklarına rağmen tahliye edilmiyor. Hakkında verilen 36 yıl hapis cezası nedeniyle 30 yıla yakın bir süredir tutuklu olan Çubukçu, hapishanede kaleme aldığı mektupla yaşadıkları sağlık sorunlarını aktardı.

SAĞLIĞA ERİŞİM

Çubukçu, yıllarca Batman’da yaşayan ailesiyle görüşemediğine işaret ederek, uzun süreli tutukluluk nedeniyle birçok kronik hastalığının oluştuğunu aktardı. Çubukçu, son süreçte hapishane idaresinin Kovid-19 salgını gerekçesiyle tetkik ve tedavi sürecini aksattığını belirterek, hapishane ortamında doktorların uyguladığı diyet yemeklerine erişemediğini ve cezaevinde tedavisinin mümkün olamadığına dikkati çekti.

HASTALIKLARI

Yaşamının işkenceye dönüştürdüğünü vurgulayan Çubukçu, “Kronik Hepatit B, hiper tansiyon, beyinde kist, prostat, KOAH, mide ülseri-reflü-gastrit, Vertigo, sağ gözün hiç görmemesi, sol gözün ise ameliyat ardından yüzde 50 görüyor olması” gibi hastalıklarının olduğunu ifade etti. Her gün 10’a yakın ilacı kullanmak zorunda kaldığını belirten Çubukçu, yaşadıkları sorunların kendisini hem maddi hem de manevi bir biçimde etkilediğini vurguladı.

Çubukçu, defalarca kez bu rahatsızlıkları sebebiyle Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvurduğunu ancak herhangi bir şekilde olumlu bir dönüş alamadığını paylaşarak, “En son Van Yüzüncü Yıl Hastanesinde yapılan tetkiklerim sonucu oluşan raporlar hastanenin sağlık kurulunca incelenmiş ve oy birliğiyle yüzde 82 engelli olduğum hükmü verilmiştir” dedi. (MA)

Hasta tutsaklar adı konulmamış idamla karşı karşıya

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin