HDP: “Kobanê zaferi insanlığa umut ve ilham olmaya devam ediyor”

featured
service

Haber Merkezi: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla “Kobanê zaferi insanlığa umut ve ilham olmaya devam ediyor” başlıklı açıklama yaptı.

Yazılı yapılan açıklamada, “IŞİD barbarlığına karşı Kobanê’de sergilenen destansı direnişin ve kazanılan zaferin üzerinden 7 yıl geçti. Orta Doğu’dan başlayarak bütün dünyayı karanlığa boğmaya çalışan saldırılara karşı Kobanê halkı 133 gün boyunca sergilediği eşsiz direnişle 21’inci yüzyılda özgürlüğün tarihini yeniden yazdı. IŞİD’e karşı mücadele özgürlükle barbarlığın, karanlıkla aydınlığın, demokrasiyle despotizmin kaçınılmaz hesaplaşmasıydı ve kazanan insanlığın ortak değerleri, kaybeden ise IŞİD zihniyeti ve arkasındaki karanlık güçler oldu” denildi.

IŞİD’in vahşeti karşısında uluslararası ve bölgesel güçler bir bir yenilgiye uğrarken, Musul gibi kentler bir günde düşerken; Kürt halkı bütün imkansızlıklarına rağmen inancın, direncin, özgürlüğe adanmışlığın nelere kadir olduğunu tarihe not düştüğü ifade edilen açıklamada, “Yüreği Kobanê halkıyla atan dünyanın eşitlik ve özgürlük isteyen bütün insanları an be an bu mücadeleye şahitlik etti, hayranlık duydu. Kobanê direnişi aynı zamanda insanlık vicdanını ayaklandırdı, ne zulme ne de buna karşı gösterilen bu direnişe hiç kimse seyirci kalamadı. Nobel Barış Ödülü sahipleri, akademisyenler, aydınlar, yazarlar ve demokratik kitle örgütleri başta olmak üzere harekete geçen yüzbinlerce insanın çağrısı ile 1 Kasım 2014’te Dünya Kobanê ile Dayanışma Günü ilan edildi” diye kaydedildi.

IŞİD YENİLSE DE ZİHNİYETİ VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

7. yıl dönümünde Kobanê’de filizlenen umudu, insanlığın zaferini, IŞİD karanlığını yırtarak geleceği aydınlatan direniş meşalesini ve dünya halklarının onunla enternasyonalist dayanışmasını selamlayan HDP, “Biliyoruz ki; IŞİD yenilmiş olsa da onun zihniyeti halen varlığını sürdürüyor, karanlık ile aydınlık arasındaki bu tarihsel hesaplaşma devam ediyor. IŞİD ortakları Kobanê’den intikam alma arzusuyla yanıp tutuşuyor, IŞİD’in başaramadığını başarmak istiyor. Bugün AKP iktidarının Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditleri, partimize yönelik Kobanê’yle dayanışma protestoları gerekçe gösterilerek 6 yıl sonra başlatılan kumpas davası işte bu intikamın dışavurumudur” diye belirtti.

HDP MYK “Dün IŞİD başaramadı, bugün de onunla aynı hevese kapılanlar başaramayacaktır. Kobanê’de filizlenen ve bir halklar-inançlar bahçesine ve dayanışmasına dönüşen bu tarihsel zafer yaşamaya ve dünya halklarına ilham olmayı devam edecektir. Bir kadın devrimi olarak hayat bulan Kobanê devrimi tekçiliğe, erkek egemen zihniyete karşı güçlenerek varlığını sürdürecektir. 1 Kasım Dünya Kobanê ile Dayanışma Günü’nü kutlarken, karanlığa, işgale, zorbalığa karşı mücadelede hak ve hakikatin, direnen halkların yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Kobanê ve Kuzey Doğu Suriye halklarına yöneltilen yeni saldırı tehditlerine karşı da tüm dünyadan aynı duyarlılığı bekliyoruz” denildi.

HDP: “Kobanê zaferi insanlığa umut ve ilham olmaya devam ediyor”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin