1. Haberler
  2. EMEK
  3. Hekimler, bıçaklı saldırıya uğrayan meslektaşları için iş bıraktı

Hekimler, bıçaklı saldırıya uğrayan meslektaşları için iş bıraktı

featured
service

Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan bir hekimin, önceden de kendisini hasta yakını olarak tanıtıp tehdit eden bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması üzerine hastane çalışanları iş bıraktı. Hastane önünde yapılan basın açıklamasında sağlıkta şiddetin önüne geçecek düzenlemelerin uygulamaya konulması istendi

Hekimler, bıçaklı saldırıya uğrayan meslektaşları için iş bıraktı

Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde geçici olarak görevlendirilen kalp damar cerrahi uzmanı Dr. Murat Ersoy, dün akşam saatlerinde evine giderken kendisini daha önce tehdit eden bir hasta yakını tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Bacağına aldığı darbeyle yaralanan Ersoy, yoğun bakım ünitesine alındıktan sonra taburcu edildi.

Meslektaşlarının saldırıya uğraması üzerine Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hekimleri iş bırakma eylemi yaptı.

“Sağlık çalışanlarının hakları konusunda adım atılmadı”

Hastane önünde yapılan basın açıklamasında söz alan TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Onur Naci Karahancı, yaşanan saldırının sağlıkta şiddete karşı yürütülen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. TTB’nin TBMM’ye sunduğu sağlıkta şiddet yasa tasarısının kabul görmediğini hatırlatan Karahancı, son düzenlemelerin de yetersiz kaldığını ifade etti.

2020’de 12 bin civarında olan beyaz kod verilerinin 2021’de 30 binlere vardığını belirten Karahancı, Sağlık Bakanlığı’nın 2022 verilerini paylaşmadığına dikkat çekti.

Karahancı, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hakları konusunda da hiçbir adımın atılmadığını ifade ederek gerek sağlıkta şiddetin son bulması gerekse de hakları için mücadeleden bir adım bile geri atmayacaklarının altını çizdi.

“Yağma yok, sağlık hakkı için mücadeleye devam edeceğiz”

Eylemde konuşan Dr. İnanç Artaç, hekimlerin her gün tehdit altında kalarak çalıştığını ve sağlıkta şiddetin son bulması için idarecilerin ellerini taşın altına daha fazla koyması gerektiğini dile getirdi. Artaç, failin bir an önce yakalanması ve sağlıkta şiddetin önüne geçecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dr. Barlas Sülü de kamu hastanelerinde idarenin baskıları ile karşı karşıya kalan, eleman ve tıbbi cihaz eksikliklerine rağmen gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarının yurttaşlar ile aynı tarafta yer aldığını belirterek “Bizler bu ülkenin emekçileriyiz. Biz sağlık hizmetinin bir yurttaşlık hakkı olduğunu savunuyoruz. Yağma yok, sağlık hakkı için mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak:sendika.org

Hekimler, bıçaklı saldırıya uğrayan meslektaşları için iş bıraktı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin