1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Hindistan’da Halk Nagaland’dan Özel Askeri Birliklerin Çekilmesini istiyor

Hindistan’da Halk Nagaland’dan Özel Askeri Birliklerin Çekilmesini istiyor

featured
service

A rally against the Armed Forces Special Powers Act in Manipur in 2018/ Representative image.
 | Reuters

Manipur’da Silahlı Kuvvetler Özel Kuvvetler Yasası’na karşı bir miting. 

Yeni Delhi: Eyalet hükümetinden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Amit Şah’ın 23 Aralık’ta Nagaland’da mevcut senaryoyu görüşmek üzere bir toplantı yaptığı ve bu toplantıda Nagaland’daki Silahlı Kuvvetler (Özel Kuvvetler) Yasası’nın (AFSPA) geri çekilmesini araştıracak bir komite kurulmasına karar verildiği belirtildi.

Ek sekreter-NE, MHA başkanlığındaki komitede Nagaland polis genel sekreteri ve genel müdürü yer alacak. Raporunu 45 gün içinde sunacak olan komitede IGAR (N) ve CRPF temsilcileri de yer alacak.

Yapılan açıklamada, “AFSPA’nın Nagaland ve rahatsız bölge’den çekilmesi komitenin tavsiyelerine dayanacaktır.” ifadesi yer aldı.


Toplantıya Nagaland CM Neiphiu Rio, Assam CM Himanta Biswa Sarma ve diğerleri katıldı.

AFSPA nedir?

Basit bir ifadeyle AFSPA, silahlı kuvvetlere “rahatsız bölgelerde” kamu düzenini koruma yetkisi veriyor. Bir alanda beş veya daha fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklama yetkisine sahiptirler, bir kişinin yasalara aykırı olduğunu hissederlerse, gereken uyarıyı yaptıktan sonra güç kullanabilir ve hatta ateş açabilirler. Makul şüphe varsa, ordu bir kişiyi arama izni olmadan da tutuklayabilir; izin belgesi olmadan bir tesise girmek veya aramak; ve ateşli silah bulundurmayı yasaklar.

AFSPA bir alanda uygulandığında, “merkezi hükümetin önceki yaptırımları dışında, bu Yasanın verdiği yetkilerin kullanılmasında yapılan veya yapılacağı iddia edilen herhangi bir şeyle ilgili olarak herhangi bir kişiye karşı kovuşturma, dava veya başka bir yasal işlem başlatılamaz”.


AFSPA, kökenini, İngilizlerin Mahatma Gandhi tarafından 1942’de başlatılan Hindistan’ı Terk Et Hareketi’nin zemininde bir yönetmelik olarak Yasayı getirmesiyle sömürgeci Hindistan’da bulur.

Bağımsızlıktan sonra, dönemin Başbakanı Jawaharlal Nehru, Assam ve Manipur’daki isyanları göz önünde bulundurarak yasaya devam etmeye karar verdi. Silahlı Kuvvetler (Assam ve Manipur) Özel Kuvvetler Yönetmeliği 1958, 22 Mayıs 1958’de o zaman Devlet Başkanı Dr Rajendra Prasad tarafından öne sürüldü.

Nagaland dışında, AFSPA şu anda Imphal ve Arunachal Pradesh dışında Jammu ve Keşmir, Assam ve Manipur’da yürürlüktedir.

Sıkı Yasa, hükümetin bölgede asiliklerin azaldığını hissetmesi halinde tamamen veya kısmen kaldırılabilir. Pencap’ın yanı sıra, AFSPA 2015’te Tripura’da ve 2018’de Meghalaya’da iptal edildi.

Kaynak:freepressjournal.in

Hindistan’da Halk Nagaland’dan Özel Askeri Birliklerin Çekilmesini istiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin