HPG, TSK tarafından öldürülen askerin kimlik bilgilerini paylaştı

featured
service

Haber Merkezi: Güney Kürdistan’ın Zap bölgesinde yaşanan çatışmalar sırasında HPG’ye teslim olmak isterken silah arkadaşları tarafından öldürüldüğü belirtilen Sezai Güngör’e ait kimlik ve belgelerin fotoğrafları yayımlandı.

Türk devletinin Güney Kürdistanı’ın Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerinde 23 Nisan’dan bu yana sürdürdüğü işgal saldırılarıları sürüyor. Hem havadan hem karadan sürdürülen operasyonda şimdiye kadar çok sayıda asker ve korucu yaşamını yitirirken, Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan bir haber “Kayıplar gizleniyor mu?” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi.

KİMLİK BİLGİLERİ

ANF’deki habere göre, yaklaşık bir hafta önce Zap bölgesinde yaşanan çatışmalar sırasında Van nüfusuna kayıtlı Sezai Güngör adlı asker HPG’lilere teslim olmak istedi. Ancak bölgedeki silah arkadaşları tarafından vurularak öldürüldü. Haberde, yaşamını yitiren Güngör’e ait kimlik, askeri teçhizat ve kimi belgelerin fotoğraflarına da yer verildi.

Belgelere göre Güngör, 29 Mart 1993 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde doğdu. Anne adı Nurten, baba adı Sıddık, 1538392**** numaralı Türkiye vatandaşlığına kayıtlı. Güngör’ün ailesinin uzun yıllardır Sakarya’nın Karasu ilçesinde ikamet ettiği belirtildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi de olaya ilişkin 10 Eylül’de açıklama yapmış ve Güngör’ün bölgedeki askerler tarafından vurulduğunu açıklamıştı.

RESMİ KURUMLAR SESSİZ

Öte yandan Sezai Güngör’ün durumuna ilişkin şu ana kadar yetkili kurumlardan herhangi bir açıklama yapılmadı. Milli Savunma Bakanlığı’nın yaşamını yitiren askerin listesinde de Sezai Güngör’e dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

BENZER OLAYLAR

Daha önce de benzer olaylar gündeme gelmişti. Şırnak’ta 9 Ekim’de çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği yapılan iki ayrı törenle anlaşılan Uzman Çavuş Mehmet Can sessiz sedasız toprağa verildiği ortaya çıkmıştı. Can’ın “şehit” ilan edilmemesi ve adının hiçbir şekilde kayıtlarda yer almaması ve ulusal basına yansımaması “Asker kayıpları gizleniyor mu” sorusunu tartışmaya açmıştı.

Yine Mardin’in Nusaybin ilçesinde 17 Kasım’da çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren Uzman Çavuş Okan Arınan sessiz sedasız defnedilmişti. Eskişehir’de toprağa verilen Arınan için yerel basın önce “şehit” sonra “vefat” demişti. Cenaze törenine ilişkin tek kare fotoğrafı AKP’li başkan paylaşmıştı.

HPG, TSK tarafından öldürülen askerin kimlik bilgilerini paylaştı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin