İHD: Hasta tutsak Abdulhalim Kırtay serbest bırakılsın!

featured
service

Haber Merkezi: İHD’nin “F Oturumu” eyleminin 558’inci haftasında 74 yaşındaki 30 yıllık tutsak Abdulhalim Kırtay’ın durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çektikleri “F Oturumu” eyleminin 558’inci haftasını dernek binalarının önünde yaptı. Bu haftaki eylemde, Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 74 yaşındaki 30 yıllık tutsak Abdulhalim Kırtay’ın durumuna dikkat çekildi.

Eyleme, hasta tutsakların yakınları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde açıklamayı İHD Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yıldız okudu.

‘Çözüm bekleyen sorunlar artarak büyüyor!’

Yıldız, Hasta mahpusların tedavi ve sağlık hakkına erişimindeki sorunlar devam ettiğini ve çözüm bekleyen sorunlara yeni sorunlar eklendiğini belirtti.

Yıldız açıklamanın devamında, “Sürgün sevklerle ailelerinden uzak hapishanelere gönderilen ve çoğu bu nedenle aileleri ile yüz yüze görüşme imkanını kaybeden mahpuslar gibi,  Yüksek Güvenlikli, S ve Y tipi hapishanelerde de tamamen izole edilmekte, dayanışmadan tamamen yoksun bırakılmaktadırlar. Abdulhalim Kırtay gibi ağır hasta, yaşlı ve engelli olup tek başlarına yaşamlarını sürdürmeleri mümkün olmayan mahpuslar başta olmak üzere, hasta mahpusların yüksek güvenlikli hapishanelere sevk edilmesi ve tedavilerini engelleyen olumsuz koşullar, onları ölüme daha da yaklaştırmaktadır. Bu durum mahpusları olduğu kadar ailelerini de endişe içinde bırakmakta, yaptıkları başvurularda, devletin, mahpusların sağlık ve yaşam hakkını koruma sorumluluğunu yerine getirmesini  istemektedirler” dedi.

‘Kırtay hapishanede yaşamını sürdüremez’

558. F Oturması’nda bu hafta Balıkesir Burhaniye T-Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan  74 yaşındaki, 30 yıllık mahpus  Abdulhalim Kırtay’ın durumuna dikkat çekeceklerini ifade eden Yıldız, “Geçirdiği bir kaza nedeniyle bir elinin 3 parmağı kesilen Abdulhalim Kırtay, ileri derecede prostat, diyabet, yüksek tansiyon, fıtık ve hemoroit hastasıdır. Dişlerinin tümü çekildiği için sadece sıvı besinler tüketebilen ve bu nedenle aşırı kilo kaybeden Kırtay, hastalıkları ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle hapishanede yaşamını sürdüremeyecek durumda olup, kişisel bakımını, diğer mahpusların yardımı ile yapabilmektedir” bilgilerini paylaştı.

Kötü muameleye maruz bırakıldı

Yıldız’ın yaptığı açıklamanın devamı şöyle;

Abdulhalim Kırtay tedavi amacıyla İzmir Aliağa/Şakran hapishanesi’ne götürülmüş, burada yaklaşık 4 yıl tutulmuş, ancak gerekli tedavileri yapılmamış ve durumu daha da ağırlaşmıştır. Bu süreçte Prostat enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan Kırtay, İzmir Menemen Devlet Hastanesinde tedavi görmüş, hapishane idaresi, ailesine durumunun ağır olduğu bildirmiş ve refakatçi istenmiş olmasına rağmen, refakatçi hastaneye kabul edilmediği gibi Kırtay tedavi gördüğü 4 gün boyunca elleri kelepçeli olarak yatırılmış, kötü muameleye maruz bırakılmıştır.  2022 yılı Eylül ayında da Burhaniye T Tipi hapishanesine geri götürülmüştür.

‘Hapishanede kalamaz raporu verildi’

Hastalıkları nedeniyle birçok ameliyat geçiren Abdulhalim Kırtay’a tedavi gördüğü hastane tarafından ‘cezaevinde kalamaz’ raporu verilmiş ancak bu rapor Adli Tıp Kurumu  tarafından dikkate alınmadığı için serbest bırakılmamaktadır. Kızının verdiği son bilgilere  göre; Babasının eski rahatsızlıkları daha da artarak devam etmektedir.  Dişlerinin olmaması  sağlığını ciddi biçimde etkilemiş, dişlerinin yapılması için tedavi parasının aile tarafından karşılanacağı cezaevi idaresine bildirildiği halde uzun süre geri dönüş yapılmamıştır. Nihayet Abdullah Kırtay ile yaptıkları son telefon görüşmesinde,  cezaevi idaresinin,  dişlerinin yapılacağı yönünde kendisine bilgi verdiğini  öğrenmiş bulunmaktadırlar.

Uzun süredir  yeterince beslenemediği için aşırı kilo kaybeden Kırtay’ın diş tedavisinin, uzun zamana yayılmasının sağlığına tehdit oluşturacağını ifade eden ailesi, infaz ertelemesi kararı verilerek tedavi amacıyla serbest bırakılmasını istemektedir.

Açıklamada son olarak tüm hasta tutsakların serbest bırakılması talep edildi.

İHD: Hasta tutsak Abdulhalim Kırtay serbest bırakılsın!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin