1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. İHD: Silivri Hapishanesi’nde iki tutsak işkence sonucu hayatını kaybetti

İHD: Silivri Hapishanesi’nde iki tutsak işkence sonucu hayatını kaybetti

featured
service

Haber Merkezi: İHD İstanbul Şubesi, Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından işkence edilen Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen bir tutuklunun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, “Adalet Bakanlığına Sesleniyoruz! Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde Neler Olduğunu Açıklayın!” başlığı ile acil bilgi notu paylaştı. İHD, Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir tutuklunun yaşamını yitirdiğini duyurdu.  Bilgi notunda ayıca Serhan Yılmaz isimli tutuklunun cenazesinin ailesi tarafından alındığı bilgisi de verildi.

Konuya dair gelişmeleri bugün saat 11.00’da Beyoğlu’nda bulunan şube binasında paylaşacağını duyuran İHD’nin bilgi notunda şu ifadeler yer aldı: “6 Nisan günü Silivri 5 No’lu Hapishanesinde sayım sırasında mahpusların darp edildiği, ardından sürekli işkenceye maruz bırakıldıkları ve intihara zorlandıkları, haklarında gerçeğe  aykırı tutanak tutulduğu, doktora götürüldüklerinde darp yoktur diye beyanda bulunmaya zorlandıkları ve 8 mahpusun Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı yönlü bilgilerin kamuoyuna yansıması sonrasında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 9 Nisan günü yaptığı açıklamada olayı yalanlamıştır.

Ancak işkence ve kötü muamelenin halen devam ettiği, mahpusların avukatları ile görüşmelerinin engellendiği ve hastaneye kaldırılan mahpuslardan Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir mahpusun dün hayatını kaybettiği, Serhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesi tarafından alındığı öğrenilmiştir.

Gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla mahpus yakınları ve milletvekillerinin de katılımı ile yapacağımız basın toplantısına katılımınızı dileriz.”

İHD: Silivri Hapishanesi’nde iki tutsak işkence sonucu hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin