1. Haberler
  2. EMEK
  3. İletişim emekçilerine dayanışma ve örgütlenme çağrısı

İletişim emekçilerine dayanışma ve örgütlenme çağrısı

featured
service

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı toplantısında, iletişim sektörü emekçilerinin kötü çalışma koşulları, düşük ücretler, yoksullaşma, işsizlik ve iş yerlerinde uğradıkları mobbing ile taciz gibi sorunlar konuşuldu.

İletişim sektöründe çalışanların bir araya gelmesiyle Ankara’da kuruluşunu ilan eden Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, İstanbul’daki ilk toplantısını yaptı.

Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu’nda dün yapılan toplantıda medya ve iletişim sektöründe farklı iş kollarında çalışan onlarca emekçi, kötü çalışma koşulları, düşük ücretler, yoksullaşma, işsizlik ve iş yerlerinde uğradıkları mobbing ile taciz gibi sorunlarla mücadele etmek ve dayanışma örgütlemek üzere buluştu.

“Hak gasplarının en yoğun yaşandığı kollardan biri”

Toplantının açış konuşmasının ardından Patronların Ensesindeyiz Ağı Genel Koordinatörü Selahattin Kural söz aldı.

2018 yılında patronlar ile AKP iktidarının emekçilerin tarihsel kazanımlarına saldırılarını daha fazla artırdığı kriz koşullarında Patronların Ensesindeyiz Haberleşme, Dayanışma ve Mücadele Ağı’nın kurulduğunu belirten Kural, kıdem tazminatı, 8 saatlik iş günü, sigortalı çalışma gibi temel kazanımların yok edilmek istendiğini belirtti. Öte yandan “İhbar Hattıé olarak yola çıkan dayanışma ağıyla birçok farklı iş kolundan emekçilerin ciddi kazanımlar elde ettiğini ifade etti.

Türkiye’de işçi sınıfı için hak kayıplarının yaşanmadığı ‘ayrıcalıklı bir sektörün’ kalmadığına değinen Kural, medya ve iletişim sektörünün de hak gasplarının en yoğun yaşandığı kollardan biri olduğunu dile getirdi.

“Örgütlü mücadele” çağrısı

Emekçilerin bu kriz döneminde hızlı refleksler göstermesi gerektiğini dile getiren Kural, iletişim emekçilerinin elde ettikleri birikimleri ve haklarını ileriye taşımaları için örgütlü mücadeleye ve dayanışmaya ihtiyaçları olduğunu vurguladı. “

“Bizi hep daha acı reçetelerle geçiştirdikleri bir tabloya izin vermeyelim” diyen Selahattin Kural, konuşmasını örgütlenme çağrısını yineleyerek bitirdi.

“Pandemide iletişim emekçileri yalnızlaştırıldı”

Selahattin Kural’ın ardından söz alan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Ayçin Özoktay, İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı’nın yalnızca gazetecileri değil, sosyal medya uzmanları, grafik tasarımcılar, kurgu montajcılar, reklamcılar, set emekçileri, yayınevi çalışanları gibi birçok farklı iş kolundan emekçileri kapsadığını ifade etti.

Özoktay, İletişim emekçilerinin özellikle pandemi koşullarında ve evden çalışma, serbest çalışma ile parça başı iş modelleriyle daha da yalnızlaştırdıldığını, özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde yaşam koşullarının çok daha ağır olduğu söyledi.

Buna karşın medya ve iletişim alanındaki kuruluşların sayısının çok daha fazla olduğu bir şehirde iletişim emekçilerinin daha fazla yan yana gelmeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Dayanışma atölyeleri kurulacak

İletişim fakülteleri öğrencilerinin de çok isteyerek girdikleri bölümlerinden mezun olduktan sonra farklı mesleklerde çalışmak zorunda kalıp bütün emeklerini gözden çıkarmak zorunda kaldıklarını söyleyen Özoktay, deneyim sahibi olmayan genç iletişim emekçilerinin de dayanışmaya dahil olmasının öneminin altını çizdi.

Özoktay, sektöre girecek kadar birikim edinecek koşulları bulamamaları nedeniyle genç iletişimcilerle deneyimli olanların bir araya gelmesinin önemli olduğunu bu nedenle dayanışma ağında atölyelerin yola koyulduğunu ifade etti.

“Güvencesiz çalışmak normal değil”

Sektörlerde ayrışmaya izin vermeden emekçilerin bir araya gelmeleri ve yaşadıkları sorunları açığa çıkarmaları gerektiğini belirten Ayçin Özoktay, geleceksiz ve güvencesiz çalışmanın normal olmadığını, kriz koşullarında örgütlenen patronların karşısında emekçilerin yalnız olmadıklarını vurguladı.

Toplantıda söz alan emekçiler iş yerlerinde karşılaştıkları sorunları paylaşarak çözüm önerilerini dile getirirken Patronların Ensesindeyiz avukatlarından Nilda Baltalı da iletişim emekçilerinin iş yerlerinde yaşadıkları sorunlarının çözüm yolları ve hakları konusunda söz aldı.

Toplantı, iletişim emekçilerinin sektörel ve mesleki ihtiyaçları doğrultusunda dayanışma ağı bünyesinde atölyeler kurma ve yaşanan hak gasplarına karşı örgütlü mücadeleyi büyütme kararlarıyla sona ererken, tüm emekçilere birlikte mücadele etme çağrısı yapıldı.

Kaynak:bianet.org

İletişim emekçilerine dayanışma ve örgütlenme çağrısı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin