İnfaz yakmaya yeni bahane: ’Taraflı koğuşta kalıyor’

featured
service

Haber Merkezi: Van F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Mazlum Dursun, cezası bitmesine rağmen “taraflı koğuşta” kaldığı gerekçesiyle 7 aydır tahliye edilmiyor.

Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik’in 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girmesiyle cezası biten tutsakların tahliyeleri farklı gerekçelerle engelleniyor. Yönetmelikle hapishanelerde oluşturulan Gözlem Kurullarının verdiği “iyi halli” değil raporuyla şimdiye kadar çok sayıda tutsağın infazı ya yakıldı ya da 6 aylık periyotlarla ertelendi.

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla aldığı 8 yıl 9 aylık hapis cezası nedeniyle yaklaşık 8 yıldır tutsak bulunan Mazlum Dursun, cezasını tamamlamasına rağmen Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutuluyor. 

Mayıs’ta Cezaevi Gözlem Kurulu’nun verdiği “iyi halli değil” raporuyla Cezaevi İnfaz Hakimliği’nce tahliyesi 6 ay süreyle ertelenen Dursun için, ikinci bir erteleme kararı daha verildi. Gözlem Kurulu’nun “taraflı koğuşta kalıyor” gerekçesiyle hazırladığı “iyi halli” olmadığına dair rapor sonucu Dursun’un tahliyesi 4 ay daha ertelendi. 

Oğlunun tahliyesinin engellenmesine tepki gösteren baba Mehmet Dursun “Cezaevlerindekilere tecrit uygulanmasını istemiyoruz. Artık yeter. Hiçbir anne, babanın gözleri yolda kalmasın. Suçsuz herkes bırakılsın. Bu zulme son verin” dedi. (MA)

İnfaz yakmaya yeni bahane: ’Taraflı koğuşta kalıyor’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin