İntihar ettiği öne sürülen Yılmaz’ın ağabeyi: “Tahliyesine iki gün kalan kişi niye intihar etsin” 

featured
service

Haber Merkezi: Silivri Hapishanesi’nde yaşamını yitiren Ferhan Yılmaz’ın ağabeyi Hikmet Yılmaz, kardeşinin burun deliğinin, kan gelmesin diye pamuklarla tıkatıldığını belirterek, “Tahliyesine 2 gün kala işkence edilerek katledildi” dedi.

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından 2 tutuklu yaşamını yitirdi. Ferhan Yılmaz’ın cenazesini Silivri Devlet Hastanesi’nden alan aile, cenazeyi dün akşam saatlerinde Batman’ın Kanîrewa (Örmegözü) köyünde toprağa verdi. Ön otopsi raporunu almak isteyen aileye yetkililer, “6 ay sonra ancak verilir” cevabı verdi. Silivri Hapishanesi’nde yaşananlara dair yetkililerden bilgi ve otopsi raporu alamayan aile, cenazede görülen işkence izlerinden dolayı çocuklarının katledildiğini belirtiyor. Ferhan Yılmaz’ın ağabeyi Hikmet Yılmaz, kardeşinin ölümünden önce ve sonrasında yaşananlara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Ön otopsi raporunun kendilerine verilmemesine tepki gösteren Yılmaz, cinayetin gizlenmeye çalışıldığını ifade etti. Kardeşinin tahliyesine 2 gün kala işkence edilerek öldürüldüğünü kaydeden Yılmaz, “Cezaevi önünde onu karşılayacağımız gün cenazesini aldık” dedi.

‘ÇELİŞKİLİ BİLGİLER OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNUN BİR KANITI’

Hapishane idaresinin Ferhan Yılmaz’ın kalp krizi geçirdiği bilgisini verdiklerini dile getiren Yılmaz, “Cezaevi idaresinden bizi arayanlar ilk önce ‘fenalaştı ve kalp krizi geçirdi’ dedi. Haberi alır almaz aileden birkaç kişi, uçakla İstanbul’a gittik. Gittiğimizde kardeşimi Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırmışlardı. Cezaevini tekrar aradık. Kalp krizi geçirdiğine inanmadığımızı söyledik. 2 kişi yaşamını yitirdi. İkisi de aynı anda mı kalp krizi geçirdi. Bu kez bize, ‘hap alıp, isyan ettiler’ dedi. Çelişkili bilgiler verdiler. Cezaevinde ağır kesici almak için bile revire gardiyanlarla gidiliyor, imza atılıyor, daha sonra ağrı kesici veriliyor. Bunca sıkı denetime rağmen nasıl oluyor da hap alıp, isyan ediyor? Tahliyesine 2 gün kalan bir tutuklu neden isyan çıkarsın? Verdikleri çelişkili bilgiler olayın cinayet olduğunun bir kanıtı” dedi.

‘İÇ ORGANLARI PATLAMIŞTI, KALP KRİZİ GEÇİRMEMİŞTİ’

Yılmaz, hastanede doktorun kendisine aktardığı dikkat çeken bilgileri de şu şekilde paylaştı:  “Doktor bana, ‘Kardeşine ne olduysa içeride oldu. Hastaneye getirilirken ölmüştü. İç organları patlamıştı, kalp krizi geçirmemişti.’”

PARA HESABA AKTARILMADI

Tahliyesine 2 gün kalan Yılmaz’ın ölümünden üç gün önce annesi ile konuştuğunu ve annesinin Yılmaz’a 400 TL para gönderdiğini belirten ağabey Yılmaz, “Annem parayı EFT ile gönderdi. Para cezaevine gitmişti ama kardeşimin hesabına aktarılmamıştı. Sonraki gün tekrar annemi arayıp gelmedi hala dedi. O parayı kardeşimin hesabına bilerek yatırmadılar. Dün de anneme kardeşimin cenazesi geldi. Annemin feryatları hala kulaklarımda yankılanıyor. Bu feryat bunu yaşatanların peşini bırakmayacak” dedi.

‘İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ’

Kardeşinin cenazesini yıkadığını ve gördüğü karşısında dehşete düştüğünü ifade eden Yılmaz, şunları belirtti: “Gözlerinin altından kan akıyordu, kan gelmesin diye burun deliği pamuklarla tıkatılmıştı. Boğazında ise izler vardı. 1980’lerde Diyarbakır Cezaevi’nde yaşatılanların aynısı Silivri Cezaevi’nde yaşatılmış. İşkence, baskı ve zulüm en sonunda katliam yaşanmış. Kardeşim işkenceyle öldürülmüş. Burada kimin sorumluluğu varsa hukuk önünde hesap vermeli. Cezaevi idaresi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Olayın üstünden 3 gün geçmesine rağmen Adalet Bakanı hala bir açıklama yapmadı.” (MA)

İntihar ettiği öne sürülen Yılmaz’ın ağabeyi: “Tahliyesine iki gün kalan kişi niye intihar etsin” 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin