İran’da Mohsen Şekari isimli genç idam edildi

featured
service

Haber Merkezi: İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan protestolar, grevler devam ediyor. Protestolara katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mohsen Şekarî isimli bir genç bu sabah idam edildi.

İran Resmi Haber Ajansı’nda (IRNA) yer alan habere göre, 25 Eylül’de Tahran’ın Setar Xan Bölgesi’nde yaşanan protestolar sırasında bir polis memuru sol kolundan aldığı bıçak darbesiyle yaralandı. Hemen ardından eylemlere katıldığı gerekçesiyle 23 yaşındaki Mohsen Şekarî isimli bir genç gözaltına alındı.

Yapılan hızlı yargılamanın ardından Tahran Devrim Mahkemesi, Mohsen Şekarî’nin, “Öldürmek ve terör yaratmak kastıyla insanları hürriyet ve güvenlikten yoksun bıraktığını, bir güvenlik görevlisini (Besic) görevini yaparken soğuk silahla (pala) kasten yaraladığını ve engellediğini” ileri sürerek idama mahkum edilmesine hükmetti.

Mohsen Şekarî’nin avukatı karara itiraz ederek, dosyayı Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Ancak Yüksek Mahkeme Şekarî’nin “muharebe suçu işlediği ve bu konuda alınan hükmün şeriata ve hukuk standartlarına uygun olduğu, bu nedenle Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 469. maddesinin a bendine istinaden kabul ve tasdik edildiği” kararı verdi. Kararın onanması ardından 23 yaşındaki Mohsen Şekarî, bu sabah (8 Aralık) idam edildi.

Mohsen Şekarî için sanal medyada yüzlerce mesaj paylaşılarak, uluslararası insan hakları örgütlerinin idamlara ve İran İslam Cumhuriyeti rejiminin “insanlık dışı” uygulamalarına karşı daha fazla harekete geçmeleri çağrısı yapıldı.

İran’da Mohsen Şekari isimli genç idam edildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin