1. Haberler
  2. DÜNYA
  3. İrlanda’da ‘Nimbus Projesi’ protesto edildi

İrlanda’da ‘Nimbus Projesi’ protesto edildi

featured
service

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırıları aralıksız sürüyor. Bugün açıklanan bilgilere göre, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 47 artarak 37 bin 765’e yükseldi.

İsrail’in katliam saldırıları ve İsrail ile yapılan anlaşmalar dünyanın dört bir yanında protesto ediliyor.

Google’ın Dublin’deki Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Merkez binası önünde, şirketin İsrail ile imzaladığı 1,2 milyar dolar değerindeki Nimbus Projesini sonlandırması talebiyle eylem yapıldı. Gruptakiler, ‘İsrail mallarına boykot’, ‘Apartheid için teknolojiye hayır’, ‘Nimbus’a hayır’ yazılı dövizler açtı.

Eyleme katılan Kildare Filistin Dayanışma Derneği üyesi Carmel Delaney, Google ve Amazon Web Services (AWS) projesi Nimbus’un, Filistin’de dünyanın ilk yapay zeka soykırımını desteklemek için kullanılmasından da büyük endişe duyduğunu ifade etti.

Delaney, “Bugün buradayız çünkü teknolojimizin Filistin’de bir soykırımı desteklemek için kullanılmasından büyük endişe duyuyoruz. Burada bulunanların birçoğu farklı teknoloji şirketlerinde çalışıyor ve bugün ABD’de insanlık adına tavır aldıkları için işten atılan 50’den fazla Google çalışanıyla dayanışma göstermek için buradayız” diye konuştu.

Derneğin bir diğer üyesi Joanne Carney ise “Sadece Amazon ve Google dahil değil, tüm büyük teknoloji firmaları bu işin içinde. Ben de büyük bir teknoloji firmasında çalışıyorum ve teknolojinin insan hakları için değişmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyorum” dedi.

Nimbus Projesi 

Nimbus projesi, veri depolaması, toplaması, analizi, veri üzerinden motif ve özellik tanımlaması ve bu toplanan bilgilerle olası veri ve motif tahmini yapılmasını sağlayan bir bulut (Cloud) ve makine öğrenimi sistemi. Google Cloud sistemleri hakkında yapılan bir çevrim içi seminerde kullanılan sunum bilgilerine göre, Google’ın depolama ve veri işleme sisteminin İsrail ordusunun Gazze’ye ve Filistin’in diğer bölgelerine yaptığı saldırılarda orduya istihbarat ve planlama açılarından yardım sağlayabileceğinden endişe ediliyor.

Söz konusu sistem, İsrail ve ordusunun sağladığı tüm veri tabanları, kaynakları hatta sokak ve dron kameraları gibi canlı gözlem kaynaklarındaki tüm verileri kendinde toplayabilme özelliğine sahip. Verileri depolayabilmenin yanı sıra söz konusu verileri analiz etme, elementlerine ayırma ve kategorize etme gibi işlemler de uygulayabiliyor. Bu veri işleme faaliyetlerinin ardından sistem, makine öğrenimi özelliği sayesinde istenilen verileri istenilen kategorilerde sınıflayabiliyor. Yani istenildiği zaman bir fotoğraf veya görüntüden insanları ayıklayıp daha önce elde ettiği verilerden aldığı bilgiye göre Filistinlileri saptayabilme özelliği taşıyor.

İrlanda’da ‘Nimbus Projesi’ protesto edildi
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin