İşçi Emekçi Birliği, Kartal’da miting düzenledi

İşçi Emekçi Birliği “Açlık, Yoksulluk, Baskı, Savaş ve Sömürü Düzenine Artık Yeter!” Kartal Meydanı’nda miting gerçekleştirdi.

Marmaray Başak Durağı’nda buluşup Kartal Meydanı’na kortejler halinde yüründü. Mitinge Devrimci Demokratik Sendikal Birlik, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Kurultayı, Birleşik İşçi Hareketi, Devrimci Partili İşçiler, Dev Tekstil, Dostluk ve Kültür Derneği, Emek Adalet Platformu, Emekçi Hareket Partisi, Kaldıraç, Kaldıraç Üniversite, Sosyalist Kadın Hareketi, Proleter Devrimci Duruş, Devrimci Sendikal Birlik, Komünist İşçi Hareketi (Söz ve Eylem), KÖZ, Yeni Dünya İçin Çağrı, DİSK/Limter-İş, Halkların Demokratik Kongresi, İşçinin Kendi Partisi (İKEP), Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER), Emekçi Hareket Partisi, işten atılan Ataşehir Belediyesi işçileri ve grevde olan Sputnik çalışanları katıldı.

 İşçi Emekçi Birliği adına yapılan konuşmada, “Emeğimizi çalanlar, hayatlarımızı yok edenler Orta Vadeli Programla sömürü ve soygunu daha katmerli hale getirilmek istiyorlar. Ne var bu programda? Sermaye için dikensiz gül bahçeleri yaratmak var. Doğal alanların talanı var. Emeğin yeni boyunduruklar altına sokulması var. Zengini daha zengin etmek var. İşçi ve emekçilere düşük ücretler, ağır çalışma koşulları, kazanılmış hakların gasp edilmesi, her türlü örgütlülüğünün dağıtılması-işlevsizleştirilmesi, açlık, yoksulluk, sefalet, hayat pahalılığı ve sayamayacağımız çok şey var. Yeni Türkiye’de bizlere reva gördükleri bu. Biat eden, boyun eğen ilkel köleler olmamızı istiyorlar. Bizim bunlara itirazımız var. Onun için buradayız.” denildi.

Mitingde Ataşehir Belediyesinde çalışırken işten atılan, 49 gündür belediye önünde direnişte olan işçiler konuştu. Belediye şirketlerinin köle pazarı olduğunu söyleyen işten atılan işçiler, “Bizler işimize geri dönünceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Yeter ki birlikte olalım sizi dayanışmaya çağırıyoruz. Mutlaka birlikte olalım çünkü Ataşehir Belediyesinde yapılan tüm belediyelere sıçrayacaktır birlik olmazsak daha çok işçi atılacak” dedi.

Bir Sputnik işçisi de direnişlerini kazanımla sonuçlandırana kadar devam ettireceklerini söyleyerek, “Sputnik’te de Anayasa çiğneniyor. Yayın yapıyorlar yayınlarına konuk bulamıyorlar. Buradan grev kırıcılara sesleniyorum, sözde kendisine emek gazetecisiyim diyen çalışanlara sesleniyorum, istifa edin onurlu olun en azından duruşunuza aykırı davranmayın. Biz Sputnik’te sadece kendimiz için değil Türkiye kamuoyu için duruyoruz. Türkiye’de basına önemli bir darbe vuruldu ancak biz mücadeleden ve direnişten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmalarından ardından miting, çekilen halay ve sloganlarla sona erdi.

Önceki İçerikGemlik yürüyüşü: “Tecrit son bulana kadar mücadelemiz devam edecek”
Sonraki İçerikAğır hasta tutsak Tanboğa hastaneye kaldırıldı