IŞİD tarafından katledilen 41 Ezidi Kürt törenle toprağa verildi 

featured
service

Haber Merkezi: Şengal’in Koço yönünde IŞİD tarafından katledilen ve bir toplu mezardan çıkarılan 41 Ezidi Kürt için tören düzenlendi. Törene katılan kurbanların aileleri gözyaşı döktü.

3 Ağustos 2015 yılında Musul’un Şengal ilçesine saldıran IŞİD mensupları, Koço köyünde erkekleri kurşuna dizmiş, kadın ve çocukları ise kaçırmıştı.

Şengal’in kurtarılmasının ardından bir toplu mezardan çıkarılan 41 Ezidi Kürdün naaşları, DNA testlerinin ardından bugün Koço köyünde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Katliamda ailesinden 8 kişiyi kaybeden Xensa Xidir isimli anne, “Ailemizden 6 kişi de geri döndü. Ben de 10 ay IŞİD’lilerin elinde kaldım. Koço’dan Geyara’ya, Suriye’ye ve sonra Musul’a getirildim. Kuzenimin kasasına dipçikle vurup öldürdüler. Hiç unutamıyorum” dedi.

Şengal’de bu güne kadar 90 toplu mezar bulundu. Bunlardan 25’i açılırken mezarlardan 360 kişinin naaşı çıkarılarak Bağdat’taki Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Daha önce DNA testi sonuçlanan 104 Ezidi Kürdün naaşı Koço’da toprağa verilmişti. Kurbanların aileleri, geri kalanların da test sonuçlarının bir an önce çıkmasını bekliyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Ezidi İşlerinden Sorumlu Danışmanı Hüseyin Kasım, “Katliamın üzerinden 7 yıl geçti. Aileler şikayet etmekte haklı. Şu ana kadar DNA sonuçlarının açıklanması gerekiyordu. Fakat toplu mezarların açılması ve kurbanların kimliklerinin belirlenmesi zaman isteyen bir proje” diye konuştu.

Kürdistan Parlamentosu, 3 Ağustos 2019’de Ezidi Kürtlere uygulanan katliamı “soykırım” olarak tanımladı. Ancak Irak Parlamentosu hala bu konuyu gündemine almış değil.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi hükumeti tarafından kurulan Soykırım Suçlarını Araştırma Komitesi, soykırımın uluslararası alanda tanınması için belge topluyor.

UNITAD üyesi Neçirvan Süleyman, “Kürdistan Bölgesi hükumeti, soykırımın belgelenmesi için bir komite kurulmasını zaruri gördü. Bir aydan kısa bir süre içinde kurulan komite çalışmalarına başladı” dedi.

IŞİD, 3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Musul’un Şengal ilçesindeki bölgelere saldırı başlattı. Bir hafta süren saldırıda bin 293 kişi katledildi. Yarısı kadın ve kız çocuklarından oluşan 6 bin 417 kişi de kaçırıldı.

Saldırıdan kaçan yüz binlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlerce Ezidi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor.

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yapılarak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

13 Ekim 2015’te Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde yürütülen bir operasyonda Şengal, IŞİD’den geri alınmıştı.

2014’te dönemin Başbakanı, şimdiki Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi Kürtleri kurtarmak için merkezi Duhok’ta bulunan ‘Ezidileri Kurtarma Ofisi’ kuruldu.

Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin çalışmaları kapsamında şu ana kadar kaçırılan 3 bin 509 kişiyi kurtarmayı başardı. Ancak kaçırılanların birçoğunun akıbeti hala bilinmiyor.

6 Temmuz 2021’de Hollanda parlamentosu, IŞİD’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği katliamı “Soykırım” olarak tanıdı.

Belçika Parlamentosu da 15 Temmuz 2021’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamları soykırım olarak tanıdı.

Öte yandan IŞİD Tarafından İşlenen Suçları Araştırma Ekibi (UNITAD), 21 Eylül 2017’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2379 sayılı Kararı ile kuruldu. | Rudaw

IŞİD tarafından katledilen 41 Ezidi Kürt törenle toprağa verildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin