1. Haberler
  2. HABERLER
  3. İSİG Meclisi: Her gün en az 5 işçi iş cinayetinde hayatını kaybediyor

İSİG Meclisi: Her gün en az 5 işçi iş cinayetinde hayatını kaybediyor

featured
service

İSİG Meclisi’nin iş cinayetleri raporuna göre haziran ayında en az 137 işçi çalışırken öldü, 2024 yılının ilk 6 ayında ise en az 878 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi tarafından hazırlanan raporda 2024 yılının ilk altı ayında çeşitli meslek gruplarında en az 878 işçinin hayatını kaybettiğini belirtildi. İSİG yayınladığı raporda yaşamını yitiren çocuk işçilere de dikkat çekti

İş sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) ulusal ve yerel basın, sendikalar ve iş güvenliği uzmanlarından aldıkları bilgiler doğrultusunda 2024 yılının ilk altı ayında en az 878, her gün “en az” 5 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini belirtti.

İSİG açıkladığı raporda “Yasalarımıza göre ‘iş sağlığı’ kavramı kullanılmaktadır. Ancak bu kavram işçinin değil işin sağlığını yani işletmenin verimliliğini, kârlılığını hedefleyen bir anlayışı ifade etmektedir. Oysa işçilerin sağlığı her türlü ekonomik çıkardan, büyümeden önce gelir. Bu yüzden ‘iş sağlığı’ yerine ‘işçi sağlığı’ kavramını kullanıyoruz” denildi.

Yayınlanan raporda, “İSİG Meclisi olarak bizler, kısıtlı imkânlarımızla derlediğimiz iş cinayetleri raporlarında işçi ölümlerinin bir kısmına ulaşarak kayıt altına alabiliyoruz. Bu yüzden “en az” vurgusunu yapıyoruz. Yoksa öğrenemediğimiz işçi ölümleri ve neredeyse hiç kayıt altına alınmayan meslek hastalıklarını düşününce iş cinayetleri bilinenin çok üzerindedir” diye belirtildi.

Raporda, 2024 yılının ilk yarısında iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı ise şöyle açıklandı: “Ocak ayında en az 161 işçi, Şubat ayında en az 149 işçi, Mart ayında en az 124 işçi, Nisan ayında en az 165 işçi, Mayıs ayında en az 142 işçi ve Haziran ayında en az 137 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti…”

Raporda ayrıca tarımdaki iş cinayetlerin mevsimsel sıcakların yanı sıra mobilizasyon ve üretim artışının neden olduğu vurgulandı. Haziran ayında tarım işkolundaki ölümlerin tüm iş cinayetlerindeki oranı yüzde 30’a yaklaştığı ifade edildi.

ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİ

Ayrıca raporda yaşanan işçi cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle: “14 yaş ve altı 13 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 20 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 175 işçi, 30-49 yaş arası 361 işçi, 50-64 yaş arası 215 işçi, 65 yaş ve üstü 52 işçi, Yaşını bilmediğimiz 42 işçi hayatını kaybetti…

Bu dönemde 33 çocuk işçi hayatını kaybetti. Özellikle sanayide meydana gelen çocuk işçi ölümleri dikkat çekiyor” denildi.

Raporda mülteci işçi ölümlerine de dikkat çekilerek, en az 33 mülteci işçinin hayatını kaybettiği vurgulandı.

İSİG Meclisi: Her gün en az 5 işçi iş cinayetinde hayatını kaybediyor
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin