1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. İSİG Meclisi: Ocak’ta 111 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi

İSİG Meclisi: Ocak’ta 111 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi

featured
service

Haber Merkezi: Ülkenin dört bir yanında devam eden işçi direnişlerini selamlıyoruz diyen İSİG Meclisi, son bir ayda en az 111 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre, Ocak ayında en az 111 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Rapora göre, hayatını kaybeden 111 emekçinin 100’ü ücretli (işçi ve memur), 11’i kendi hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

Rapora göre, en çok ölümün inşaat-yol, metal, ticaret-büro-eğitim, taşımacılık, sağlık, belediye-genel işler, konaklama, tarım-orman, madencilik, kimya, tekstil, enerji ve güvenlik işkollarında yaşandığı belirtildi. Raporda, “Ocak ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 6’sı sendikalı işçi. Sendikalı işçiler metal, kimya ve taşımacılık işkollarında çalışıyordu. Ancak sağlık, belediye, eğitim gibi işkollarında ölen sendikalı işçi sayısını tespit edemediğimizin altını çizmek gerekiyor” denildi. 

ÖLÜM NEDENLERİ

En fazla ölüm nedenlerinin trafik-servis kazası, Kovid-19, ezilme-göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, şiddet, elektrik çarpması ve nesne çarpması sonucu yaşandığının altı çizilen raporda, “Trafik kazalarında birçok sektörden işçi servislerinin devrilmesi ve taşımacılık işkolundaki ölümler dikkat çekiyor. Özellikle araçların yeterli bakımının yapılmaması veya yolcu taşımaya uygun olmaması, şoförlerin ağır, uzun çalışma koşullarının altını çizmeliyiz. Yine moto kurye ölümleri de her hafta meydana gelen iş cinayetleri arasında. Kovid-19 ise iki yıldır işçi sınıfı hastalığı olarak gündemimizde. Gelinen noktada neredeyse hiçbir kamusal sağlık önlemi almaksızın toplumun özellikle (yaşlılar, kronik hastalar gibi) kırılgan gruplarını ölüme terk eden, bir günde 250-300 insanın ölmesinin adeta normal sayıldığı bir ‘bırakınız ölsünler’ politikası egemen olmuş durumda. İntiharlar ise geçinemeyen işçilerin banka ve tefecilerden aldıkları borçları geri ödeyememeleri ve yapılan baskılar nedeniyle artıyor” ifadelerine yer verildi. 

EN ÇOK ÖLÜM İSTANBUL’DA

En çok ölümün İstanbul’da yaşandığına yer verilen şehirlere göre ölümler şu şekilde sıralandı: “14 ölüm İstanbul’da, 12 ölüm Kocaeli’nde; 8 ölüm İzmir’de; 7 ölüm Denizli’de; 6 ölüm Bursa’da; 4’er ölüm Ankara, Kayseri ve Muğla’da; 3’er ölüm Antalya, Aydın, Çorum, Mersin ve Sakarya’da; 2’şer ölüm Adana, Batman, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Karabük, Konya, Manisa ve Urfa’da; 1’er ölüm Adıyaman, Aksaray, Ardahan, Bolu, Antep, Hakkari, Hatay, Maraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Mardin, Siirt, Trabzon, Uşak, Yalova, Kuzey Kıbrıs ve Çin’de meydana geldi…”

İSİG Meclisi: Ocak’ta 111 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin