İspanya: Demokratik rapçi Pablo Hásel’in tutuklanmasının ardından popüler isyan ülkeyi ele geçirdi

featured
service

Sanatçıya özgürlük talep etmek için binlerce kişi ülke sokaklarına çıktı. Fotoğraf: redfishstream.

16 Şubat’ta, 32 yaşındaki Katalan ve Demokrat sanatçı Pablo Hasel, sanatçının yerleştiği Lleida Üniversitesi’ni işgal eden polisler tarafından, mekanı işgal eden öğrenciler tarafından korunarak zorla alındı. Ancak, 30 Ocak’tan tutuklanmasını takip eden günlere kadar, binlerce insan keyfi tutuklama emrini kınamak için İspanya’nın dört bir yanında sokaklara döküldü. Düzinelerce İspanyol şehrinde, sakinler, sanatçıdan af talep eden yürüyüşler ve protestolar düzenledi ve İspanyol devletinin popüler sanatçılara ve aktivistlere yönelik zulmünü kınadı. 

Sivil toplum örgütü Freemuse tarafından yapılan bir araştırmaya göre İspanya, sanatsal özgürlük açısından en baskıcı ülkelerden biri ve ülke n °. 2018’de müzisyenleri cezaevine göndermede 1.

Protestolar, Katalan ve Galiçya bağımsızlığı gibi diğer mücadelelerin yanı sıra ülke çapında cumhuriyetçi ve anti-monarşist duygularla birleşti. Başkentin (Madrid) yanı sıra, protestoların bir diğer önemli odak noktası, Mossos d’Esquadra’nın (Katalan polisi) kitlelere saldırıda aktif olduğu Barselona şehriydi .

İnternette yayınlanan videolar, polisin acımasızca baskı uyguladığını, protestocuların coplarla dövüldüğünü, keyfi olarak tutuklandığını ve diğer bazı ciddi ihlalleri gösteriyor. 

Daha yakın bir zamanda, 19 Şubat’ta, saldırgan protestoların art arda dördüncü gününde, görünüşte bir polis varlığının ortasında, rapçinin serbest bırakılmasını talep etmek için 19 Şubat’ta binlerce gösteri yaptı. Birkaç konteyner yakıldı ve birkaç protestocu, Pla de Palau’daki bir banka şubesine baskın yaptı. 

Sabahları Cerdanya kentinde protestocular yanan bir barikat kurarak, sanatçıyla dayanışma içinde Cadi-Andorra tüneline erişimi kesti. 

Lleida şehrinde (Katalan başkenti), itfaiyeciler rapçinin tutulduğu Ponent hapishanesinde Hasel’e saygı duruşunda bulunmak için bir vinç kamyonu kullandı. İşçiler rapçilerin şarkılarını çalmak için büyük hoparlörler kullandılar.

Rapçi ile dayanışma içindeki eylemleri duyurmak için tasarlanmış bir internet hesabı aracılığıyla, Hasel hapishanesinde protesto için duvar yazıları, diğer yerlerin yanı sıra banka binalarının, basın tekelinin ve seçim partilerinin genel merkezlerinin duvarlarında da sergilendi.

Pablo Hasel’i desteklemek için 18 Şubat’ta çok sayıda protesto da düzenlendi. Barselona’da genç bir adam polis tarafından ağır şekilde yaralandı ve gösteriler sırasında kasılarak, sonrasında herhangi bir tıbbi yardım sunulmadı. Ayrıca videolar, polisin süratli minibüsler kullandığını ve protestoculara fırlattığını gösteriyor.

Madrid’de, önceki protestolarda tutuklanan 6’sı küçük olmak üzere 19 protestocu 18’inde serbest bırakıldı ve polis tarafından dövüldüklerini ve kötü muamele gördüklerini bildirdi. Ayrıca tıbbi yardım da reddedildi. Ayrıca tüm siyasi tutuklulara ve Pablo Hasel’e destek göstermek için tekrar sokaklara döneceklerini ilan ettiler.


Protestocular, gösteriler sırasında Hasel’in tutuklanması ve polis baskısına karşı protestolarla mücadele ediyor. Fotoğraf: redfishstream.

Tutuklanmasından iki gün sonra 17 Şubat’ta binlerce kişi İspanyol eyaletindeki düzinelerce şehrin meydanlarını ele geçirdi. Öğleden sonra, İspanyol Ulusal Polisi ajanları tarafından Lleida, Girona, Barselona ve Vic gibi şehirlerde güçlü faaliyet bildirildi. Mossos d’Esquadra , Lleida ve Barselona’da protestolara başlamadan dakikalar önce gelen kişileri aramak için cihazlar kurdu. 

Lleida’daki PSC seçim partilerinin (Katalonya bölgesel PSOE’si, “sol” oportünistleri) ve PP’nin (“Partido Popular”, sağdaki) genel merkezleri, protestolar sırasında ilahiler sırasında yumurta ve mürekkep serilmesiyle saldırıya uğradı.  Siz faşistler, siz teröristlersiniz! . Sonra birkaç yüz kişi Lleida’daki Hükümet Alt Delegasyonuna gitti ve burada bazı Mossos kamyonetlerine havai fişek atıldı . 

Protestocular daha sonra Hasel’in bir gün yattığı cezaevine geçtiler. Hapishanenin yakınında barikatlar ateşe verildi ve İspanyol Devletinin baskıcı güçlerine karşı sloganlar atıldı.

Girona’da, göstericilere yönelik acımasız saldırıların ardından polise nesneler de atıldı ve yaklaşık 5.000 kişinin katıldığı gösterinin sonunda konteynırlar yakıldı. Bir banka kapısı da yakıldı. Vic’de protestocular Mossos karakoluna taş atarak camları kırmak için saldırdı . Reus’ta da çatışmalar yaşandı.

Göre Mossos d’Esquadra sekiz kişi Lleida, Barcelona üç ve Vic dört, Girona ile birlikte Katalonya’da birçok ilde gerçekleştirilen gösteriler sırasında büyük çatışmalar yaşandı, Katalan şehirlerde tutuklandı.

Protestolarda ayrıca sekizi hastaneye nakledilmesi gereken 30 protestocu da yaralandı. Mossos d’Esquadra çatışmalarının kaynaklarına göre , Barselona’da dört, Vic’de 11 ve Lleida’da iki Mosso yaralandı.

Bununla birlikte, İspanya Devleti’nin baskıcı güçlerinin 16 Şubat’taki saldırılarına yönelik ihbarlar çoktu. Barselona’da Mossos’un attığı plastik merminin çarpması sonucu bir kişi gözünü kaybetti . 15 / 02’de Lleida’da protestoların ilk gecesi tutuklanan yedi kişinin avukatı da tutuklama sırasında dayakla herkesin yaralandığını kınadı. 


Protestocular, gösteriler sırasında Hasel’in tutuklanması ve polis baskısına karşı protestolarla mücadele ediyor. Fotoğraf: redfishstream.

Ancak, İspanya Devleti’nin sanatçıyı hapse atması emrini verdiğinden beri gösteriler çoktan yapıldı.

Pablo’nun çağrılmasından iki gün sonra 30 Ocak’ta, sanatçıya yapılan zulmün sona ermesi için yaklaşık bin kişi Barselona sokaklarına çıktı. Protestocular, rapçiyi savunmak ve Katalan bağımsızlığı için veya İspanyol Monarşisine karşı bayrak ve sembollerle yürüdüler.

Hükümet Heyeti önünde protestocular, ateşe vermek için kullandıkları güvenlik parmaklıklarını ve çöp kutularını kırdı. Binayı koruyan polisle yüzleşerek cam şişeler ve diğer nesneleri fırlattılar. Eylemde konteynerler yakıldı ve en az bir otobüs vuruldu. Ayrıca bir barikat oluşturuldu. Son olarak, yangın çıkmasını kontrol altına almak için itfaiyeciler çağrıldı ve baskı güçleri göstericileri yalnızca polis araçlarıyla dağıtabildiler. En az bir kişi tutuklandı.

Lleida şehrinde, Katedral Meydanı’ndan 500 kişi yürüdü, PSC ve PP’nin merkezlerinden geçerek, her iki burjuva partisini sloganlarla kınadı ve Haşel’i destekleyen bir manifesto okudukları hükümet alt delegasyonuna ulaşana kadar. 

Girona, Manresa ve diğer şehirlerde başka protestolar da bildirildi.

30 / 01’den sonra protestolar Madrid, Alicante, Zaragoza, Valensiya, Bilbao, Segovia ve Granada gibi ülkenin çeşitli şehirlerine yayıldı ve ulaştı.

02/06 tarihinde Madrid’in merkezindeki Jacinto Benavente meydanında yüzlerce kişi toplandı. Ardından şehrin sokaklarında, katılımcıların Pablo Hasel için Tam Af gibi sloganlar söylediği bir yürüyüş başladı ve Kahrolsun siyasi zulüm! . Protestocular daha sonra caddeleri çöp kutuları, konteynerler ve kaldırım ızgaralarıyla kapatmaya başladı.

PABO HASÉL TUTUKLANMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI VE KİTLELERİ SAVAŞMAYA ÇAĞIRDI 

12 Şubat’ta Pablo Hasél tutuklanmadan önceki son açıklamasını yaptı. İşte ücretsiz çevirideki sürüm: 

“Bugün saat 20.00’de gönüllü olarak cezaevine girme süresi sona eriyor. Böylesine adaletsiz bir cümle karşısında kendi başına yürümek haksız bir aşağılama olur, bu yüzden gelip beni kaçırmak zorunda kalacaklar. Özgürlüklerimize yönelik bu ciddi saldırıyı engellemeye yetecek kadar dayanışma oldu ama henüz yeterli değil. Sayısız ve popüler gösterilerin büyük önemi, Hükümeti, Ceza Kanunu’nun bizi hapsettikleri noktalarında reform yapacağına söz vermesine ve böylece bu seviyenin yarattığı mantıksal skandal karşısında dayanışmayı sona erdirmeye ve frenlemeye çalışmasına neden olmuştur. baskı. Ancak sokaklarda daha fazla baskı olmadan, “Dijital Boşaltma Yasası” ile genişlettikleri Gag Yasasının yürürlükten kaldırılması gibi birçok vaatleri gibi her şey duman içinde kalacak. Ayrıca, pandemi bahanesiyle gösterileri yasakladılar ve bastırırken, faşistlerin veya diğer kümelenmelere izin verdiler. İfade özgürlüğü onlar için önemli olsaydı, uzun zaman önce harekete geçerlerdi, bu yüzden sonunda geri çekilip beni serbest bırakırlarsa, bu dayanışma hareketi için bir zafer olur çünkü affetmek veya pişmanlık ima eden herhangi bir şey için yalvarmayacağım . Beni tutukladıklarında daha fazla seferberlik yapıldı ve daha da önemlisi: mücadeleyi organize edecek meclisler. Dayanışmanın devam etmesi ve daha etkili olabilmesi için bir organizasyon şarttır. Beni tutukladıklarında savaş kaybedilmeyecek, aksine yayılmayı, seferberliği vb. Yoğunlaştırma zamanı gelecek. Zorla cevap verirseniz, Çektiğimiz politikaların suçlularını ifşa ettikleri için başkalarını tutuklamadan önce iki kez düşünecekler. Baskıcı planda ve diğerlerinde Devleti geri çevirmezsek, kayboluruz. İşte bu kadar, yeter deme ve sokağa çıkma zamanı. 

Tek siyasi tutuklu ben olmayacağım, devlet hapishaneleri bizi demokratik hak ve özgürlükler için savaşırken temsil eden devrimcilerle dolu. Aslında kınamalarımın bir kısmı da bunu açıklamak ve onları desteklemek için. Bu nedenle bizim özgürlüğümüz, benim özgürlüğümün iddiasını Toplam Af iddiasıyla ilişkilendirmek önemlidir. Bu rejim altında bize karşı baskı durmayacak ve bu noktada dayanışma hareketini güçlendirmenin yanı sıra bizi Ulusal Mahkeme (doğrudan mirasçı ve aynı işleve sahip) olarak mahkum eden faşist mahkemeleri feshetmek aciliyet arz ediyor. Franco Kamu Düzeni Mahkemesi olarak), sorunun kökenine son vermek için mücadeleyi de organize eder. İktidarı ele geçirirken, bir Halk Cumhuriyeti’nin fethine doğru ilerlemeliyiz. Hükümet ne olursa olsun, bu devletin bizi reddettiği hak ve özgürlükleri garanti ettik. Hepimiz bu kadar barbarlığa son vermek ve değerli hayatlar kazanmak için katkıda bulunabiliriz, ben yaptım ve hapishaneden beri yapmaya devam edeceğim. 12 Şubat 2021, Pablo Hasél. “

PABLO HASÉL KİMDİR?


Pablo Hasél, polis tarafından Lleida Üniversitesi’nden zorla alınır. Fotoğraf: Reuters.

Pablo Rivadulla Duró veya Pablo Hasél, bir rapçi, şair, müzisyen ve Katalan aktivist olup, sanatında İspanyol Devletini (kendi sözleriyle “kılık değiştirmiş faşist”) kınarken, devrimci tarihi karakterlere ve prestije saygı duruşunda bulunur. ezilen halkların mücadeleleri.

Son on yılda Hasel, ya suçlarını kınayan müziği ya da kraliyet ailesi için İspanyol Devleti tarafından birçok saldırıya maruz kaldı, hatta ETA ve GRAPO. Bu nedenle, “terörizme yüceltme” suçlamaları veya sanatçının sosyal ağlardaki yayınlarının baskıları ile birçok dava hala sanatçının kapsamına giriyor.

Kanıt olarak kullanılan tweetlerin içeriğinde , emperyalist yırtıcı savaşlar ve polis şiddeti ihbarları gibi şeyler vardı.

01/28 tarihinde, İspanyol yargısı Hasél’e savunması için temyiz başvurusu reddedildikten sonra kendisini gönüllü olarak hapse atması için 10 gün verdi. Rapçi, kendisine bildirildikten sonra İspanyol devletinin faşist karakterini suçlayarak yeniden teyit etti ve gönüllü olarak tutuklanmayacağını açıkladı.

İspanya: Demokratik rapçi Pablo Hásel’in tutuklanmasının ardından popüler isyan ülkeyi ele geçirdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin