İsrail ‘Apartheid’, Suriye’deki füzeler ve Irak’ın Trump’a karşı tutuklama emri

featured
service

Haber Merkezi

İlk defa, İsrail’deki yerel bir örgüt, Ürdün Nehri ile Akdeniz arasında 14 milyon insanın yaşadığı sistemi tanımlamak için İsrail toplumunun bazı kesimlerinde tabu olan apartheid kavramını kullandı. Donald Trump’ın Beyaz Saraydan emriyle geçtiğimiz hafta İsrail ve ABD’li yetkililer, Beşar Esad rejimini savunan 57 savaşçıyı öldürerek doğu Suriye’de saldırılar düzenlemeyi koordine ettiler.

Buna karşılık, bir soruşturma, Devlet Başkanı Esad’a yakın işadamlarını, Beyrut’a 2.750 ton amonyum nitrat ithal eden şirketle bağladı, aynı şey şehrin limanını havaya uçurdu ve 200’den fazla insanı öldürdü. Irak’ta bir mahkeme, hem İran lideri Kasım Süleymani’nin hem de Irak askeri lideri Ebu Mehdi el-Muhandis’in öldürülmesiyle ilgili soruşturması kapsamında Başkan Trump hakkında tutuklama emri çıkardı ve her ikisi de 3 Ocak 2020’de yakınlarda meydana geldi. Bağdat havaalanından. 

B’Tselem İsrail’i üstünlükçülükle suçluyor “Bu topraklarda tek bir grup insanı diğerlerinden üstün kılmak için sürekli bir çaba olduğunu fark etmeden İsrail veya Filistin’de tek bir gün yaşayamazsınız: Yahudi cemaati ”. Bu, Salı günü ilk kez Filistin topraklarında insan hakları savunucusu olan bir İsrail oluşumunun İsrail devletini açıkça “apartheid rejimi” olmakla suçladığı açılış cümlesi. The Guardian’da yayınlanan   ve önde gelen B’Tselem organizasyonunun başkanı Hagai el-Ad tarafından imzalanan  makale-, “İsrail’in kontrolünde bir Filistinli ile bir Yahudi’nin eşit olduğu tek bir toprak parçası yoktur” diyor. Haber, diğerlerinin yanı sıra, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun 2019’da “İsrail’in tüm vatandaşlarının bir devleti olmadığını” söylediğini aktarıyor.

Bu açıklama, birçok sektör için apartheid kavramının fiilen tabu olduğu İsrail toplumunda bir emsal teşkil ediyor. İsrail’de yaşayan Filistinli ve Filistinli ve İsrailli gazetecilerden oluşan +972 dergisinin editörü Amjad Iraqi, “İsrail apartheid değildir, çünkü bir İsrail varlığı tarafından aniden tanınmıştır. Filistinli gruplar bunu uzun süredir kınıyor ”.

İsrail’in siyasi gidişatına yönelik iç eleştiri, Avrupa Komisyonu’nun Salı günü işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşimciler için 800 yeni ev inşa edilmesi konusunda ifade ettiği şeye ek olarak.

İsrail’in siyasi gidişatına yönelik bu iç eleştiriler, Avrupa Komisyonu’nun Salı günü işgal altındaki Batı Şeria’da yerleşimciler için 800 yeni ev inşası hakkında Netanyahu tarafından açıklandığı gibi ifade ettiği eleştirilere ek olarak. Topluluk sözcüsü Peter Stefano, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki faaliyetini alışılmadık derecede sert ifadelerle kınadı: “AB, hem inşa etmek hem de genişletmek için temelde yerleşimlere karşıdır.”

Stefano, “taraflar arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılması” çağrısında bulundu ve açıkça yerleşimlerin inşasının durdurulmasını istedi: “Bunlar uluslararası hukuk açısından yasa dışıdır ve barış sürecine ve iki devletli çözüme engel teşkil etmektedir. Ancak Avrupa kurumları, İsrailli liderlerin tavrını değiştirebilecek bu somut eylem beyanlarına eşlik etmediler.

FKÖ, 800 konut projesinin Donald Trump’ın “mevcut ABD hükümetinin son günlerinden yararlanmaya çalıştığını” belirtti. İsrail muhalefetinin bir üyesi olan Yair Lapid, hareketin “İsrail’i önümüzdeki 20 Ocak itibarıyla ABD Başkanı Biden ile gereksiz bir çatışmaya sürüklediğini” eleştirdi ve ABD’nin politikasına en az muhalefet etmesi bekleniyor. Yerleşmeler.

Netanyahu’nun girişimi, salgının ortasında ikinci ve iki yılda dördüncü olan 23 Mart’ta yapılacak seçimlerde adaylığına seçmen desteğini artırabilir. Netanyahu’nun Washington’un Filistin topraklarında İsrail politikalarına liderlik etmesini engelleyebilecek tek aday olduğunu göstermek istediğine inanılıyor.

Trump ve Netanyahu Suriye’yi birlikte bombaladı

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün Suriye’de İsrail askeri uçaklarının başlattığı saldırıda ülkenin doğusunda 57 kişinin öldüğünü bildirdi. İsrail’in uzun zamandır en büyüğü olan saldırı, Suriye çatışmasında Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen İran yanlısı milisleri hedef aldı. Saldırının tüm kurbanlarının rejim yanlısı savaşçılar olduğu iddia edildi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Washington’daki üst düzey bir yetkili The Associated Press’e  , füze fırlatmanın ABD tarafından sağlanan istihbaratla gerçekleştirildiğini kabul etti;  bu, ABD ve İsrail makamlarının savaşta genellikle uygulamadıkları askeri koordinasyonun bir göstergesi. Suriye’den. Kaynak, saldırıların Tahran’ın nükleer programına katkıda bulunan İran silahlarını ve malzemelerini depolamak için kullanılan kapalı alanları hedef aldığını da sözlerine ekledi.

Hatta aynı üst düzey yetkili, Beyaz Saray Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Washington’daki Café Milano’da bir toplantıda İsrail istihbaratı Mossad’ın başı ile birlikte saldırıyı planladığını belirtti. Bu toplantının olası içeriği söylentileri ve korkuları gündeme getiriyor, teorik olarak Donald Trump ABD başkanlığından bir hafta öncesine kadar yokken ayrılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Beyrut sakinleri, İsrail askeri uçaklarının alçak uçuşunu kınamak için sosyal ağlara girdiler.Bu, hava sahasının Tel Aviv tarafından zaten bombalama ve patlamalara maruz kalan bir nüfusta huzursuzluğa neden olan kendi şehri.

Esad’a yakın işadamları Beyrut limanındaki patlayıcılarla bağlantılı

Lübnanlı Al Jadeed gazetesi tarafından dün yayınlanan   ve daha sonra Al Jazeera tarafından geliştirilen bilgiler   , 2013 yılında 2.750 ton amonyum nitratı Beyrut limanına taşıyan ve 4 Ağustos’ta muazzam patlamaya neden olan şirket ile üç Suriyeli işadamını birbirine bağladı.

Soruşturmada adı geçen üç kişi, kendilerini Beşar Esad’ın Suriye hükümetine hizmet sunmakla suçlayan ABD tarafından yıllardır cezaya çarptırıldı. Kasım 2015’te ABD Hazinesinden yapılan bir açıklamada, söz konusu patlayıcı maddenin limanına ulaştığı aynı yıl, aralarından biri olan Mudalal Khuri’ye “2013’te [Suriye hükümetine] amonyum nitrat sağlamaya çalıştığı” iddiasıyla yaptırımlar uygulandı. Beyrut

Bilgi, geçen Ağustos’ta muazzam patlamaya neden olan 2.750 ton amonyum nitratı 2013’te Beyrut limanına taşıyan şirket ile üç Suriyeli işadamını birbirine bağlıyor.

Daha önce Uluslararası Patlayıcı Silahlar Ağı, Esad yöneticisini varil bombaları gibi ölümcül ve yasadışı silahların üretimi için amonyum nitrat kullanmakla suçlamıştı. Bugün itibariyle, Beyrut’a ithal edilen toplam 2.750 ton amonyum nitratın 4 Ağustos’ta patlayarak 200’den fazla ölüme ve şehrin tüm mahallelerinin tahrip olmasına neden olup olmadığı veya sevkiyatın bir kısmının daha önce olup olmadığı net değil. çıkarıldı ve başka bir siteye aktarıldı.

Irak, Trump’ın tutuklanmasını emretti

Bağdat’taki bir mahkeme, 3 Ocak 2020’de Irak askeri komutanı Ebu Mehdi el-Muhandis’e düzenlenen suikastla ilgili soruşturması kapsamında ABD Başkanı Donald Trump için tutuklama emri çıkardı. Irak başkentinin havaalanına yakın konumu. Irak Halk Seferberlik Güçleri’nin lideri El Muhandis, İran’daki en güçlü ikinci adam olan İran lideri Kasım Süleymani’yi, yalnızca ”Yüce Lider”Ali Khamenei’nin ardından saldırıda öldürüldü.

Irak Halkının Seferberlik Güçleri, Irak topraklarında İslam Devleti’ne karşı mücadelede kilit rol oynayan, çoğu Şii olan ve Tahran yetkilileriyle bağlantılı birkaç milis kuvvetini içeren şemsiye bir örgüttür. Mahkemeye göre, saldırının ardından alenen “bir fiyatına iki tane” ayırmakla övünen Trump hakkında tutuklama emri, Irak ceza yasasının ölüm cezasına izin veren bir maddesi uyarınca çıkarıldı.

Geçen Pazar, Süleymani ve El Muhandis’in öldürülmesinden bir yıl sonra, Bağdat havaalanına giden karayolu üzerinde binlerce kişi toplandı.

Irak’taki bazı yetkililer, Irak topraklarına yapılan saldırıyı kendi egemenliklerinin ihlali olarak gördü ve ABD birliklerinin ülkeden çekilmesi çağrısında bulundu. Geçtiğimiz Pazar günü, Süleymani ve el-Muhandis’in öldürülmesinden bir yıl sonra, Bağdat havaalanına giden karayolu üzerinde binlerce kişi toplandı ve bir yıl önce bir drone ile atılan füzenin konvoya saldırdığı yer. onları harekete geçirdi.

Kaynak:anred.org

İsrail ‘Apartheid’, Suriye’deki füzeler ve Irak’ın Trump’a karşı tutuklama emri

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin