İsrail, mülteci kamplarını bombaladı

İsrail’in Han Yunus ve Nusayrat kamplarına düzenledi yoğun saldırılar nedeniyle çok sayıda can kaybı olduğu açıklandı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın Gazze’deki yerel kaynaklardan aktardığı habere göre, İsrail savaş uçakları, Han Yunus ve Nusayrat kamplarına yoğun saldırılar düzenledi. Saldırılarda en az 17 kişinin katledildiği belirtildi.

El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre ise İsrail savaş uçaklarının, Nusayrat ve El-Bureyc kamplarına düzenlediği saldırılarda 31 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Sosyal medya hesabında, saldırıda yaşamını yitiren Filistinlilere ait görüntülere yer verildi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Tel ez-Zater bölgesinde cami ve evlere yönelik düzenlediği saldırılarda da can kaybı ve yaralananlar var.

Ayrıca İsrail savaş uçaklar ve topçu birlikleri, kentin Zerka ve Cibaliye bölgelerine gece boyu yoğun saldırılar düzenledi. Saldırıda birçok ev zarar görürken can kaybı ve yaralanalar oldu.

İsrail ordusunun, “güvenli bölge” olarak ilan etttiği Gazze’nin güney kısmında da saldırılar düzenliyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300’ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi katledildi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR KONVOYUNA SALDIRI

İsrail ordusunun gösterdiği güzergahı takip ederek Filistinli personel ve ailelerinden oluşan 137 kişiyi tahliye etmeye çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar konvoyu saldırıya uğradı. Saldırı sonucu görevlilerden birinin yakını hayatı kaybederken bir kişi de yaralandı. Sınır Tanımayan Doktorlar resmi internet sitelerinden ‘kasıtlı’ saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Filistinli personel ve ailelerin bulunduğu 65’i çocuk olmak üzere 137 kişiden oluşan konvoyu, nispeten daha güvenli olan Gazze’nin güneyine doğru yola çıktı. Daha önce İsrail ordusunun belirttiği Salahaddin Caddesi güzergahını kullanan konvoyda araçların çatıları da dahil olmak üzere MSF kimlikleriyle açıkça işaretlenmiş olan beş araç kullanıldı.

Konvoy, dönüş yolunda yerel saatle 15.30 ile 16.00 arasında, MSF ofisinin yakınındaki Said Al A’as Caddesi kavşağına yakın Al-Wehda Caddesi’nde saldırıya uğradı.

İsrail saldırısı sırasında bir kişi hayatını kaybetti bir kişi de yaralandı.

MSF, resmi internet sayfasından, “kasıtlı” olan saldırıyı en ağır ifadelerle şiddetle kınadığını duyurdu. Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze’nin kuzeyinde savaş nedeniyle mahsur kalan ve son derece zor koşullarda yaşayan binlerce kişinin yanı sıra personellerinin de tahliyesine acilen izin verilmesi çağrısında bulunuyor.

Önceki İçerikÇöp depolama tesisinde kaybolan işçiyi arama çalışmaları sürüyor
Sonraki İçerikEskişehir’de madenciye verilen sözler tutulmadı