İsrail’in Lübnan’a Yönelik Askeri Tatbikat Gerçekleştirmesinin Ardından Kıbrıs’ta Kargaşa

featured
service

Kıbrıs’ın ana muhalefet partisi, geçtiğimiz günlerde adada gerçekleşen ve Kıbrıs’ı herhangi bir bölgesel çatışmaya sürüklemenin sonuçları konusunda uyarıda bulunan büyük bir İsrail askeri tatbikatını kınadı.

Geçen hafta sona eren ve İsrail’in en büyüklerinden biri olduğuna inanılan tatbikat, ezeli rakibi Hizbullah ile olası bir çatışmada Lübnan’ın derinliklerinde bir kara saldırısını simüle ediyor.

İran destekli Hizbullah ve İsrail daha önce birkaç savaş yaptı ve Lübnan ve İsrail hala düşman devletler.

Emekçilerin İlerici Partisi (AKEL), hükümeti tatbikatlara ev sahipliği yaptığı için patlattı ve bunu “Kıbrıs için tehlikeli bir gelişme” olarak nitelendirdi.

Cyprus Mail’e göre AKEL, İsrail ordusunu bölünmüş Kıbrıs’ın kuzey yarısını işgal eden Türk ordusuyla karşılaştırdı.

AKEL, “Ülkemizin toprakları ve şehirleri hiçbir yabancı ordu için eğitim alanına dönüştürülemez” dediği aktarıldı.

Parti, “Bunun da ötesinde, Kıbrıs, işgal, sömürgecilik, savaş suçları ve uluslararası yasaların ihlali geçmişi olan yabancı bir orduyla işbirliği yapmaktan kaçınmalıdır ve bunların hepsi bize adadaki Türk işgalini hatırlatmaktadır” dedi.

Times of Israel’in haberine göre, arazisinin biraz daha büyük Lübnan’a benzerliği nedeniyle tatbikatlar için Kıbrıs seçildi.

Akdeniz’in komşuları Lübnan ve Kıbrıs’ın yakın ve tarihi bağları paylaşması, İsrail’e neden büyük tatbikatı gerçekleştirmesi için yeşil ışık yaktığına dair soruları gündeme getirdi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdalla Bou Habib, bu ayın başlarında Kıbrıs’ın Beyrut Büyükelçisi Panayiotis Kyriacou ile bir araya geldi ve Kyriacou tatbikatların İsrail medyasında söylenenlerin aksine Lübnan’ı hedef aldığını reddetti.

Kıbrıs tatbikata katılmadı.

Lübnan medyası tatbikatlardan bahsederken, konu büyük manşetlere çıkmadı.

Gelişme, Lübnan ve İsrail arasında, tartışmalı deniz topraklarında açık deniz gazı için sondaj yapmaya başlama planları üzerine artan gerilimlerin ortasında gerçekleşiyor. Beyrut, Tel Aviv’i provokasyonlar konusunda uyardı ve tartışmalı bir bölgede gaz çıkarma planlarının “bir saldırganlık eylemi” olduğunu düşündü.

İsrail, açık deniz sondajını olası Hizbullah saldırılarından korumak için önlemler aldığını söyledi.

Kaynak:globalresearch.ca

İsrail’in Lübnan’a Yönelik Askeri Tatbikat Gerçekleştirmesinin Ardından Kıbrıs’ta Kargaşa

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin