1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. İtalya yeni Cumhurbaşkanı’nı seçemiyor 

İtalya yeni Cumhurbaşkanı’nı seçemiyor 

featured
service

Sistemin krizi her kıtada ve ülkede farklı boyutlarda ve biçimlerde ateşten gömlek gibi krizi yaratanları ve maşaları olan tekelci kapitalistleri ve temsilcilerinide yakıyor. Son örneği İtalya’dır. Emek ve Sermaye çelişkisine dayalı diyalektiğin siyasal, sosyal mücadelede tüm sınıfları saran görüngüleri bu defa egemenlerin at koşturmayı pek sevdiği devlet temsili katında sürüyor. Cumhurbaşkanı seçiminde artık vadesi ve son kullanım tarihi dolmuş olan selefin dahi oy alabildiği turlarda, tekelci kapitalistlerin adı geçen yıldızları sönen yıldızlar gibi oy sayımlarında hüsrana uğruyor. İtalya Başbakanı dahi tek oy alamazken tur bir şekilde çözümlerin ehveni, şer olanına kaldığı 3. tura kalmış görünüyor. Sokağın işçi ve öğrenci kitlelerin eylemleri ve geçim istemindeki milyonların protestoları ile dipten gelen bir dalga olarak devrimin renklerini kazanırken üstte fincancı katırlarının çıkardığı seslerde bir yönetme krizinin açık işareti durumunda. İtalya Cumhurbaşkanlığı seçimine dair somut duruma projeksiyonu verilerle tutalım.

Devrimci Demokrasi

***

İtalya’da Cumhurbaşkanı seçimleri devam ediyor. 25 ve 26 Ocak tarihlerinde yapılan ikinci ve üçüncü tur seçimlerde de sonuca ulaşılamazken mecliste temsil edilen bir çok parti tercih ettikleri adayların isimlerini telafuz etmeye açıkça başladı. 25 Ocak günü Meclis’teki oturum 18.30’dan az önce sona erdi. Bazı siyasi liderler, Lett, Tajani, Speranza ve Conte arasında görüşmeler olurken hala bir isim üzerinde uzlaşılamadı. Merkez soldan: “Yarın anahtar gün” açıklaması gelirken 5 Yıldızlı Hareket ise: “Duvara karşı savaşmanın zamanı değil” beyanında bulundu liderleri aracılığıyla.

Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan oylamanın ikinci gününde de sonuç çıkmadı. Meclis Başkanı Roberto Fico, sandıkların incelemesini tamamladı ve oyların sayımının ardından sonucu açıkladı. Ancak ilk günde olduğu gibi boş oylar galip geldi (527) ve bu nedenle seçim üçüncü güne ertelendi. Otuz sekiz oy geçersiz sayıldı. Oy pusulalarına yazılan isimler arasında Sergio Mattarella (39 tercih), 5 Yıldızlı Hareket eski vekillerinin adayı Paolo Maddalena (39 oy), Italia Viva partisi başkanı Ettore Rosato (12 oy) ve Noi con Italia milletvekilinin Renzo Tondo (18) isimleri yer alıyordu. Adalet Bakanı Marta Cartabia için sekiz oyda kayıt edildi. Her zamanki “şaka oyları” eksik değildi ve oy pusulalarında Claudio Baglioni , Christian De SicaGiovanni Rana veya Giulio Regeni’nin annesi Paola Regeni’nin adlarını yazanlar vardı.

Öte yadan ikinci tur arından merkez sağ koalisyonu, oluşanları içindeki Lega partisi lideri Matteo Salvini’nin yaptığı basın toplantısı aracılığı ile tercih ettikleri isimleri açıkladı; Lombardia Eyaleti Sağlık Bakanı ve eski ulusal hükümet bakanlarından Letizia Moratti, eski savcı ve ünlü “Beyaz Eller” davası görevlilerinden Carlo Nordio ve Senato eski Başkanı ve uzun yıllar merkez sağ partilerle senatörlük yapmış filozof Marcello Pera. Merkez sol koalisyonundan adaylara karşı ön yargılı olmadıkları mesajı gelse de ilk etapta hiçbir isim üzerinde olumlu beyanat verilmedi.

Seçimlerin üçüncü turu 26 Ocak Çarşamba günü yapıldı. Bu tur ardında yapılacak tüm seçimlerde bir adayın toplam oyların %51’ini alması yeterli olacak artık. Bu oylamanın sonunda da yeterli çoğunluk sağlanamadı ve seçim bir sonraki tura ertelendi. Üçüncü tur sonuçlarında, görev süresi dolmak üzere olan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella 120’den fazla oy aldı. Ardından gelen adaylar da yeterli sayıda oy alamadığından dolayı seçimler dördüncü tura yani 27 Ocak Perşembe gününe ertelendi.

Seçimlerden önce medyanın ısrarla üzerinde durduğu seçenek mevcut Başbakan Mario Draghi ismi henüz hiç bir oy pusulasında gözükmedi. Merkez sol koalisyonun 5 Yıldızlı Hareket ile yarından itibaren bir veya bir kaç ismi telafuz etmesi bekleniyor.

Kaynak:pressenza.com

İtalya yeni Cumhurbaşkanı’nı seçemiyor 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin