1. Haberler
  2. EMEK
  3. İzBB işçilerine biber gazlı müdahale

İzBB işçilerine biber gazlı müdahale

featured
service

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) ile yapılan toplu iş sözleşmesinin (TİS) tıkanması üzerine, memurların başlattığı eylem devam ediyor.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) İzmir 1 No’lu Şubesi ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine dün iş bırakan memurlar, bu sabah Kültürpark’ta bulunan belediye ek hizmet binaları önünde eylem yaptı. Burada yapılan açıklamanın ardından İzBB çalışanları, “Hak, hukuk, adalet” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla CHP İzmir il binasına yürüdü. 

CHP İzmir İl Başkanlığı önünde konuşan TÜM BEL-SEN 1 No’lu Şube Başkanı Cevdet Keleş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri emekçilerin ekmeğine el koymuştur. Günlerdir bu kararın geri alınmasını istiyoruz. Bütün belediye başkanları emekçilerin sesine kulaklarını tıkamıştır ama nafile, duyacaklar. İş barışını bozan Cemil Tugay hesap verecek. CHP il binası önünden sesleniyoruz, bu kavgayı büyütmeyin. Emeğimize el koyduğunuz ellerinizi çekin yoksa biz bu kavgayı büyüteceğiz. Bizi soruşturmayla, savunma almakla tehdit ediyorlar. Kullandığımız sendikal haklardan dolayı hakkımızda işlem yapmaktan bahsediyorlar. Buyurun açın, buyurun açın. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. İzmir belediyelerinde tüm sendikalar birleşti. Hakkımızı hep beraber alacağız, yaşasın örgütlü mücadelemiz” ifadelerini kullandı.

BİBER GAZLI SALDIRI

Açıklamanın ardından il binasına girmek isteyen sendika yöneticileri ve üyelerine polis biber gazıyla saldırdı. Memurlar içeri girmek için direnmeye devam ederken, memurlardan biri sıkılan biber gazı sebebiyle fenalaştı.

MENEMEN’DE EYLEMLER SÜRÜYOR

AKP’li Menemen Belediyesi’nde ise işten atıldıkları için belediye binasında 18 gündür oturma eyleminde olan işçiler de işe geri dönme taleplerini sürdürdü. Belediye önünde taş ve ot kaynatan işçiler, yaşanan ekonomik krizde işsiz kalmalarını protesto etti. Yine “İşimizi geri istiyoruz” pankartı ile Menemen sokakları ve pazarına giden işçiler sloganlarla ve yaptığı konuşmalarda yurttaşlardan destek istedi. 

ÇİĞLİ

CHP’li Çiğli Belediyesi’nde de işten çıkarılan 147 işçinin belediye önündeki eylemleri 2’nci gününde devam etti. Binanın girişine “İşimizi geri istiyoruz” pankartı asan işçiler, “Direne direne kazanacağız” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ve alkışlarla bekleyişlerini sürdürüyor. 

İzBB işçilerine biber gazlı müdahale
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin