1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. İzmir’de Sao Paulo gemisinin getirilmesine karşı dava açıldı

İzmir’de Sao Paulo gemisinin getirilmesine karşı dava açıldı

featured
service

Zehirli atık bulunduran São Paulo nükleer uçak gemisinin sökümü için İzmir Aliağa’ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından izin verilmesinin iptali için dava açıldı.

Davayı açan İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Ekoloji örgütleri ve yaşam savunucularının çağrısıyla İzmir Bölge Mahkemesi önünde basın açıklaması yapıldı.

“Zehirli gemiye dur de!” dövizini taşıyan yaşam savunucuları, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Zehir gemisi İzmir’den defol” sloganlarını attı.

“Ülkenin dört bir yanını peşkeş çekenlerin gemisinde olmadık”

İz Gazete’nin haberine göre açıklamada ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, zehir gemisinin İzmir’e doğru yol aldığını belirterek şunları söyledi:

Brezilyalı sınıf kardeşlerimizle ve işçilerle Brezilya Sendikalar Konfederasyonu ile birlikte ortak açıklama yaptık. İşçi sınıfı olarak bu talan düzenine ve zehir gemisine karşı ortak mücadele edeceğimizi duyurduk. Hükümetleri şeffaf olmaya, denetimleri yapmaya çağırdık. Zehir gemisi yol alıyor. Bu gemi bugün dünyamızı ve birikimlerimizi piyasaya açan, her şeyi para olarak gören sermayeye rant olarak sunan zihniyetin temsilcisidir. İnsanı, halkın sağlığını yok sayan bir zihniyetin temsilcisidir. Ülkemizde de bu zihniyetin temsilcileri yıllardır iktidarda. “Aynı gemideyiz” diyorlar ya herkes bilsin. Yıllardır bu ülkede emeğimizi değersizleştirenlerin Türkiye’nin dört bir yanında İstanbul’un Kuzey Ormanları’ndan Gezi Parkı’na, Kaz Dağları’na kadar peşkeş çekenlerin gemisinde biz hiçbir zaman olmadık, olmayacağız. Bizim gemimiz her türlü baskılara direnen Karadeniz’deki takalardır. Ege’nin sularındaki yelkenlilerdir.

“Türkiye’nin çöplük merkezi olmasına izin vermeyeceğiz”

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan da 20 yıldır iktidarın doğayı talan etmesine tanıklık ettiklerini vurgulayarak, “Emek düşmanı politikalar uygulayarak, doğamızı sermayeye peşkeş çekerek bize ülkeyi dar etmeye çalışıyorlar. Şimdi de aynı şeyi Aliağa’ya ölüm gemisinin getirilmesine yol açarak yapıyorlar. Bizim için tek bir seçenek var. O gemi gidene kadar burada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın zehirli gemiye dair bilim insanlarının uyarılarına kulak tıkayarak sadece söküm için anlaştığı firmayı muhatap aldığını söyleyen TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Biz mühendisler, mimarlar, yaşam savunucuları olarak bu ülkenin çöplük haline getirilmesine yönelik girişimlerden bıktık. Türkiye’nin çöplük ve atık merkezi olmasına izin vermeyeceğiz. O gemi mutlaka gidecek” dedi.

Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Nursel Şahin de, geminin söküm işlerini alan şirketin ihaleye girdiğinde zehirli atık envanterini bile yeterince incelemediğini söyleyerek, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı bizimle asbestin miktarını tartışıyor. 900 ton, 9 ton karşılaştırmalarına gerek yok. 9 gram asbeste bile karşıyız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

İzmir’de Sao Paulo gemisinin getirilmesine karşı dava açıldı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin