1. Haberler
  2. TUTSAKLAR
  3. Karantina hücresinde fenalaşan Erol Engin’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi 

Karantina hücresinde fenalaşan Erol Engin’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi 

featured
service

Haber Merkezi: Onlarcasının kendi ihtiyaçlarını dahi gideremediği hapishanelerdeki ağır hasta tutsaklar, devletin kinci ve keyfi politikaları nedeniyle ölüme terk edilmek isteniyor.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi’nde hükümlü olarak bulunan 47 yaşındaki Erol Engin’in geçtiğimiz Cumartesi fenalaşarak hastaneye götürüldüğü, nabız düşmesi ve şeker nedeniyle dört saat kendisine serum takıldığı, daha sonra hapishaneye geri götürüldüğü öğrenildi. Tekirdağ Devlet Hastanesi geçtiğimiz ay Erol Engin’in kafasında mermi çekirdeği bulunduğunu belirtilmiş ancak hiçbir işlem yapmadan hapishaneye geri göndermişti. Hapishane reviri ise “mermi çekirdeği yok” diyerek Engin’e vitamin ilacı yazmıştı. Ancak aradan bir ay geçmiş olmasına karşın söz konusu ilaç kendisine parasıyla dahi verilmiş değil.

DEVLET HASTANESİ: KAFANDA MERMİ ÇEKİRDEĞİ VAR

Geçtiğimiz aylarda yüzündeki ve ağız içindeki uyuşma nedeniyle MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çektirmek amacıyla hastaneye giden Erol Engin’in, MR cihazının alarm vermesi üzerine kafasında mermi çekirdeği bulunduğu belirtildi. Vücudunda metal bulunduğu ve belirtmediği gerekçesiyle Engin’e karşı saldırgan bir tutum benimseyen hastane doktoru, sağlık sorunuyla ilgili Engin’e hiçbir işlem yapmadı. Manyetik alanda kafatasındaki mermi çekirdeğinin milimlik bir hareketinin hayati risk barındırdığı ve doktorun hastayı değil kendini düşünerek Erol Engin’i bu halde hapishaneye geri gönderdiği öğrenildi.

HAPİSHANE REVİRİ: MERMİ DEĞİL HAVA BOŞLUĞU

Daha sonra tekrar hapishane revirine giderek hastaneye sevk yaptırmak isteyen Erol Engin, bu sefer de revir doktorunun ilgisiz tutumuyla hücresine geri gönderildi. “Hastane ile görüştük, cihazı yeni aldıkları için hata veriyormuş, kafanda mermi çekirdeği yokmuş, hava boşluğu nedeniyle cihaz alarm vermiş.” gibi ciddiyetsiz ifadelerle Engin’e kullanması için vitamin ilacı yazan ve “Bu ilaçtan sonra duruma bakacağız.” diyen revir doktoru sağlık sorunuyla ilgili hastaneye sevk gerçekleştirmedi. Revir doktorunun yazdığı vitamin ilacı hapishanede bulunmadığı için ilacın da Erol Engin tarafından satın alınması gerektiği belirtildi.

KENDİ PARASIYLA DAHİ İLAÇ ALAMIYOR

Muayene ve tedavi süreci zamana yayılan ve yüzündeki uyuşmaların artan Engin’in, kendi parasıyla dahi bir aydır söz konusu vitamin ilacını temin edemediği öğrenildi.

Daha önce aynı sağlık sorunu nedeniyle revire çıktığında MR çekilmesi gerektiğini söyleyen revir doktorunun, halen MR çekilmemiş olmasına karşın bu sefer hastaneye göndermeyip vitamin vermesi ise kuşku uyandırdı. “Erol’un kafasında mermi çekirdeği yoksa, daha önce gerekli görülen MR için neden tekrar hastane sevki yapılmıyor.” diyerek tepki gösteren yakınları, Erol Engin’in hayatının hiçe sayıldığını ve böylesine önemli bir sağlık sorununun görmezden gelindiğini belirtti.

YÜZÜNDEKİ UYUŞMALARLA İLGİLİ HASTANE SEVKİ YAPILMIYOR

Yüzündeki ve ağız içindeki uyuşmalarla ilgili hastane sevki gerçekleştirilmeyen Erol Engin’in bacağındaki rahatsızlık nedeniyle hastaneye gidip geldiği, ardından ise karantina hücresinde tecride alındığı öğrenildi. 18 Eylül Cumartesi günü karantina hücresinde fenalaşan Engin önce gardiyanlar tarafından bekletilmek istense de durumunun kötüye gitmesi üzerine ambulans çağırılarak Tekirdağ Devlet Hastanesi Acil bölümüne kaldırıldı.

NABIZ DÜŞMESİ VE ŞEKER KOMASI RİSKİ

Hastanede yapılan ilk muayenede doktorların Engin’e nabzının aşırı derecede düştüğü ve biraz daha gecikse şeker komasına girebileceğini belirttiği öğrenilirken dört saat serum takıldıktan sonra Engin’in hapishaneye geri gönderildiği, ileride Dahiliye bölümüne sevk edileceği öğrenildi. Daha önce nabız, tansiyon ya da şekerle ilgili bir hastalık bilgisi bulunmayan Erol Engin’in sağlık sorunlarının boyutlanarak arttığı öğrenildi.

ENGİN İÇİN İHD İSTANBUL ŞUBESİ’NDE BASIN TOPLANTISI YAPILACAK

Ciddi sağlık sorunlarına rağmen yaşamı hiçe sayılan, muayene ve tedavi hakkı engellenen Erol Engin’le ilgili yakınları ve Partizan Şehit Tutsak Aileleri tarafından 26 Eylül Pazar günü, saat 12.00’da İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlenecek. Gerekli muayene ve tedavi işlemleri gerçekleştirilene kadar sorunun peşini bırakmayacaklarını belirten Engin’in yakınları, duyarlı tüm kesimleri Erol Engin ve hasta tutsakların tedavi hakkı için basın toplantısına destek olmaya çağırdı. (Yeni Demokrasi)

Karantina hücresinde fenalaşan Erol Engin’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin