1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Katalan kadınlar: “Rojava bir umut ışığı”

Katalan kadınlar: “Rojava bir umut ışığı”

featured
service

Türkiye’nin dış politika temelini Kürdistanın resmii Suriye sınırları içinde kalan bölümü(GüneyBatı Kürdistan)nde ve Güney Kürdistan’da işgali derinleştirme oluşturuyor. Kürdistan’da milli zulme ve Kürdistan üzerinde yeniden paylaşım da dahil amacı nasıl açıklanırsa açıklansın tüm işgal hareketlerine eski ve yeni işgal haline karşı tavrımız; işgalci Türk faşizmine, Kürdistan üzerindeki her türden emperyalist ve gerici devletlerin Kürt ulusuna yönelik suçlarına karşı devrimci duruştur. Devrimci Demokrasi

***

Katalan kadın örgütleri, iki Kürt komutanın ve bir savaşçının öldürülmesi için dayanışma ve taziye mesajı verdi. Şehitler, 22 Temmuz 2022’de Rojava’da (Suriye Kürdistanı) bir Türk insansız hava aracı saldırısında öldürülen Jiyan Tolhildan, Roj Xabûr ve Barîn Botan.

Jiyan Tolhildan, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve terörle mücadele birimlerinin (YAT-Yekîneyên Antî Teror) komutanı, Roj Xabûr Kadın Koruma Birlikleri (YPJ) komutanı ve Barîn Botan YAT üyesiydi.

Katalan kadın örgütleri, Rojava Devrimi’nin küresel kurtuluş mücadelesindeki rolünün altını çizdi. “Özgürlük mücadelesi ve kadınların Kürdistan’daki belirleyici rolü, uzun yıllardır dünyanın diğer birçok bölgesine yayılıyor” dediler. Kadınların ve muhalif kimliklerin ataerkilliğin, kapitalizmin, ırkçılığın ve sömürgeciliğin saldırılarına direndiği yerlere yayılıyor. Rojava devrimi, tahakkümden arındırılmış bir dünya mücadelesinde bir umut ışığıdır.”

Catalan kadınların Rojavalı kadın savaşçılara ve direnişe mesajı

04:19Aktivistler ayrıca, Rojava’da sadece anti-faşist bir mücadele değil, aynı zamanda “dünya çapında özgürlükleri için mücadele eden kadınlara canlı bir örnek veren” tüm baskıcı Devlet fikrine karşı bir mücadele olduğunu iddia ettiler.

YPJ’nin kurulmasına ve Kobanê’nin 2015’te IŞİD’e karşı kazandığı zafere değinen örgütler, “Kuzeydoğu Suriye’deki yoldaşlar sayesinde, özgürlük hayalinin gerçekleşmesinin, ülkesini ve eşitlikçi bir yaşam tarzını savunan her kadınla mümkün olduğunu biliyoruz” dedi.

Açıklamada, “Jiyan Tolhildan, Roj Xabûr ve Barîn Botan gibi yoldaşlar YPJ’yi büyüttüler ve uğruna yaşadıkları, savaştıkları ve çoğumuzun ilham aldığı devrimci projeye katkıda bulundular” diye eklediler. 22 Temmuz’da Türk faşist devleti, üç yoldaşın gittiği araca insansız hava aracıyla saldırdı ve onları öldürdü. Öldürülen üç kadın, Rojava’daki kadın devriminin 10. yıldönümünde düzenlenen bir forumdan dönüyordu. Bu cinayetlerle birlikte Türkiye gibi faşist devletlerde kadınların özgürlüğüne ilham veren korku da netleşiyor.”

Aktivistler ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, özellikle de İspanyol devleti ve NATO’nun “suç ortaklarını” kınadılar: “Katalonya’daki farklı örgütler, gruplar ve kadın kolektifleri bu saldırıyı ve kadın devrimine yönelik tüm saldırıları kınamaktadır. Yoldaşlarımızın kaybıyla öfkeyle doluyuz, ama onların örneği bizi takip etmeye teşvik ediyor ve biliyoruz ki her şehit devrimi her yerde daha büyük yapar. Kürdistan’ın devrimci kadınlarının acılarını paylaşıyoruz ve Jiyan, Roj ve Barîn’i birlikte anıyoruz. Onların ışığı ve direnişi ülkelerimize ulaşıyor ve biz de bu sıcaklıkla özgürlük mücadelesine katılıyoruz.”

KAYNAK: ANF / Baskı: Kürdistan Latin Amerika

Katalan kadınlar: “Rojava bir umut ışığı”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin