Kolombiya’da sosyal liderlere karşı devlet destekli bir suç daha

featured
service

Önde gelen liderler, kendilerine defalarca ateş eden askeri üniformalı kiralık suikastçılar tarafından öldürüldü. Birçok kez ölüm tehditleri almış ve yargı zulmüne maruz kalmışlardı, bu yüzden çok sayıda sosyal örgüt bunun bir devlet suçu teşkil ettiği konusunda hemfikir.

Köylü liderler Teófilo Acuña ve Jorge Alberto Tafur, 22 Şubat gecesi San Martín belediyesi Puerto Oculto köyünde cesar departmanındaki bir evde suikasta uğradılar. Her iki sosyal lider de Coordinador Nacional Agrario (CNA) ve Congreso de los Pueblos köylü örgütünün üyeleriydi.

ongreso de los Pueblos tarafından yayınlanan bildiride “Yoldaşlarımıza suikast doğrudan devletin sorumluluğundadır” denildi. Teófilo Acuña ve Jorge Tafur evlerinde çok sayıda ölüm tehdidi almış ve ayrıca cumhuriyet savcılığı tarafından adli tacize maruz kaldılar.

Magdalena Medio bölgesindeki tarihi liderler olarak, Güney Bolivar, Orta ve Güney Cesar, Güney Magdalena ve Santander Süreçleri Muhatap Komisyonu (CISBCSC) üyesiydiler. Birkaç yıldır bölgedeki topluluklarla birlikte, paramiliter grupların desteğiyle ele geçiren sığır çiftçileri ve toprak sahiplerinin ellerindeki arazilerin geri kazanılması üzerinde çalışıyorlardı.

“Bunlar genosidal uygulamalar, bizi toplumsal ve siyasal bir hareket olarak yok etmeye yönelik uygulamalar. Teo davası çok açıklayıcı. Teo’yu iki kez kovuşturmaya çalıştılar ve ikisi de istedikleri gibi başarılı olamadılar. Ondan sonra suikast gerçekleşti. Devlet, onları dışlamaktan ve onlara herhangi bir koruma sağlamamaktan sorumludur.”. Congreso de los Pueblos’un sosyal lideri Erika Prieto, sosyal liderlerin hiçbirinin kişisel koruması olmadığını da sözlerine ekledi.

Son günlerde CISBCSC, bölgedeki köylü topluluklarının polis, San Martin belediye başkanı ve bölgenin tanınmış toprak sahibi Wilmer Diaz tarafından tehdit edildiğini kınadı.

Sosyal örgütler bu son suçları Kolombiya’da işlenen bir soykırımın parçası olarak görüyorlar. Congreso de los Pueblos’un liderlerinin çoğu, hapsedildikleri uydurma adli prosedürlere tabi tutuldular. Diğer durumlarda, yerlerinden edildiler veya öldürüldüler.

Teófilo Acuña, Aralık 2020’de şu anda yargılanmayı beklediği bir yargı kurgusunun kurbanı oldu. Son aylarda zulüm ve tehditlere maruz kaldı. Jorge Tafur, Kasım 2021’de CNA VII Meclisi sırasında seçildiği Coordinador Nacional Agrario’nun yeni ulusal yönetim kurulunun bir üyesiydi.

Kolombiya’da sosyal liderlere karşı devlet destekli bir suç daha

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin