1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Komünist önderlerimizden Armenak BAKIRCIYAN’ın anısına

Komünist önderlerimizden Armenak BAKIRCIYAN’ın anısına

featured
service

Öncelimiz Proletarya Partisi TKP(ML) nin  değerli kadrolarından, Kızıl Komutan  Armenak Bakırcıyan13  Mayıs 1980’de Elazığ Karakoçan’da düşürüldüğü pusuda katledildi.  

Armenak Bakırcıyan, 1953 yılında Diyarbakır’da . Terzi bir anne ile küçük çaplı ticaret yapan tüccar bir babanın 8 çocuğundan biridir. İlk ve Orta okulu Diyarbakır’da okur. Daha sonra İstanbul Üsküdar’daki Surp Haç Lisesi’ne yazılır, üniversiteyi kazandıktan sonra da bu okulda Hrant Dink ile birlikte eğitmenlik yapacaktır.

Gençliğe yılları, Türkiye ve Kürdistanda sokaklarının en hareketli olduğu yıllardır. Çinde Büyük Proleter Kültür Devriminin etkileri,  68’de Paris’te atılan kıvılcım tüm dünyayı sarmış, Türkiye ve Kürdistanı da ateşlemiştir . Bu ortamda ilk siyasal bilinci şekillenmeye başlar.

O daha yetmişli yılların ilk yarısı bitmeden devrimci saflarda  yerini alır. Kendini yakın bulduğu Kaypakkayacı çizgisi ile TKP(ML)’dir. Partinin çesitli faaliyetlerinde yer aldıktan sonra polisin yaptığı bir operasyon sonucu TİKKO‘nun (Türkiye İşçi – Köylü Kurtuluş Ordusu) bir hücresi yakalanır. Armenak Bakırcıyan’ da açığa çıkar. Yakalanır ve Orhan Bakır olarak, tutuklanır ve İzmir-Buca Cezaevi’ne gönderilir.

Armenak tutsak olarak cezaevinde bulunduğu koşullarda onu özgürleştirmek için uygun bir fırsat arayan parti, Bu koşullar için  hastaneyi uygun bulur. Armenak, kendini, hastaneye sevk ettirir.18 Ekim 1977’de hastaneden kaçırılır. Bu firarda iki jandarma eri  öldürülür. Armenak bu firar nedeniyle gazetelerin manşetlerinde yer alır.

Parti açısından Armenak için İstanbul güvenli ve faaliyet yeri değildir. O dönemde Parti onu kırsal alanlarda görevlendirir.  DABK alanında çeşitli yönetici organlarda  görevli olarak yer alır. Armenak’ı Ali Ağa adıyla yürüttüğü çalışmalarda halka güven ve örnek olur. TKP(ML) önderliğinde ki silahlı mücadele tarihine adını altın harflerle yazdırır. Devrimci hareketin saygısını kazanan bir devrimci komutandır O. Ölümünden sonra faaliyet yürüttüğü Dersim ve çevresinde Aileler doğacak olan çocuklarına  Orhan adını verir.

13 Mayıs 1980’de Elazığ Karakoçan’da bir faşist bir polisin cezalandırılması için eylem hazırlığında iken pusuya düşer, katledilir. Yoldaşımız devlet tarafından Kimsesizler Mezarlığı’na gömülür fakat cenazesi Yoldaşlarımız tarafından kaçırılarak Faraç köyüne götürülür, yüzlerce insanın katıldığı bir törenle toprağa verilir … Armenak’ında arzusu budur.

Bugün onu anarken örgütlü mücadelede TKP(ML)’nin örgütsel disiplini içersinde düşmanla çatışarak yaşamını yitirdiği gerçeğini temel almayan, Parti içinde Partili olarak farklı düşüncelerinden dolayı ideolojik mücadele yürüttüğü, örgütsel haksız tasarruflara uğradığı vb gerekçelendirmelerle yada TKP(ML)’ nin ideolojik-politik çizgisinden bazı önemli konularda ayrı düştüğü noktaları vurgulamadan onun anılmasını samimiyetsizlik olarak eleştirenler bulunmaktadır. Armenak Bakırcıyan TKP(ML)’nin içindeki yaşamında Partisine önerileri, eleştirleri, ideolojik duruşu ile hangi rengi katarsa katsın en önemli hasleti Parti içi mücadele ve Partiyle devrime yürüme iradesi göstermiştir. Partisi ve ardılları onu anarken Onun Komünist, devrimci, militan ve halk sevgisi ile kitlelere taşıyacak. Yoldaşının doğruları ve yanlışları, önerileri ve eleştirileri üzerinden bilince çıkarma sorumluluğunu parti yaşamında anısına bağlılık olarak her daim gösterecektir.

Komünist ve Partizan Armenak Bakırcıyan ölümsüzdür!

Komünist önderlerimizden Armenak BAKIRCIYAN’ın anısına

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin