1. Haberler
 2. HABER ARŞIV2
 3. Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Batwa soykırımı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Batwa soykırımı

featured
service

 Pedro Pozas Terrados

(Fotoğraf: Uluslararası Azınlık Hakları Grubu)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (DRC) doğusunda yer alan Kahuzi-Biega Milli Parkı, birçok turistin doğu ova gorili olarak bilinen ve sadece orada yaşayan goril Goril beringei graueri’nin alt türlerini görmesi için bir yer, yerli Batwa halkına karşı sık sık cinayetlere ve insan hakları ihlallerine sahne oluyor. Park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Batwa, Milli Park’ın kurulduğu 1970 yılında topraklarından tahliye edildi ve o zamandan beri sınırlarında yaşıyor, tamamen marjinalleştirildi ve yetkililerin desteği olmadan. Bununla birlikte, diğer Batwa grupları hayatta kalmak için orijinal topraklarına taşındılar ve park korucuları ve askeri birimler silahsız bir sivil nüfusu katlediyor ve binlerce yıldır orada yaşayan gerçek toprak sahiplerine karşı herhangi bir tür veya ekosistemi tehlikeye atmadan sapmalar yapıyorlar.

Survival International, bir basın açıklamasında, Uluslararası Azınlık Hakları Grubu tarafından yayınlanan “Ormanı Zorla Temizlemek: Kahuzi-Biega Milli Parkı’nda Batwa’ya karşı örgütlü şiddet” başlıklı yıkıcı bir rapor sunuyor. Rapor çok ayrıntılı. Saha araştırması, Ekim 2020 ile Aralık 2021 arasında dokuz ay sürdü. Soruşturma ekibi, Temmuz 2019’dan Aralık 2021’e kadar korucular ve ordu tarafından gerçekleştirilen şiddetli ortak operasyonların 550 görgü tanığı da dahil olmak üzere 590’dan fazla kaynakla konuştu. Bu, köylerine saldırıldıktan sonra kaçan yüzlerce Batwa sivilini içeriyordu, sekizinde gözle görülür yaralanmalar vardı ve 13 kadın korucular ve askerler tarafından tecavüze uğradığını anlattı. Görgü tanıkları ezici çoğunlukla toplu tecavüzlerde daha fazla sayıda kadını tanımlamaktadır. Rapor, Batwa topluluğunun en az 20 üyesinin ölümünü kanıtlıyor ve birçoğunun öldürülmüş olma ihtimali daha yüksek. Silahsız sivillere karşı bombalanan ve başıboş bırakılan köylerin fiziksel kalıntıları doğrulandı ve roket güdümlü el bombası (RPG) kabı, tamamen bozulmamış 60 mm’lik bir havan topu, ayrıca başka bir havan başlığı ve AK-47’lerde otomatik tüfekler ve kayışla beslenen PKM makineli tüfekler için kullanılan mermilerden düzinelerce mermi kovanı da dahil olmak üzere çeşitli mühimmat ele geçirildi.

Yukarıdaki rapora göre, ordu ve korucularla ortak bir operasyon gerçekleştirildi, ağır silahlarla Batwa sivillerine ayrım gözetmeksizin ateş açıldı ve onları silah zoruyla kaçmaya zorladı. 2019 ve 2020’de, 50’den fazla Batwa, ülkeler ve sınırlar olmadan önce yaşadıkları bir arazi iken, “parkın yasadışı işgali” suçlamasıyla tutuklandı. 2021 yılında yine korucular ve askerler tarafından parktan ayrılmayanlara yönelik bir saldırı daha düzenlendi. Bu saldırı bir öncekinden daha acımasızdı. Köyleri bombaladılar, silahsız sivillere otomatik tüfeklerle ateş açtılar, onları yere attılar ve Batwa’yı şiddetli şiddet eylemlerine maruz bıraktılar. Raporun açılış sayfalarında devam eden korucular ve askerler, biri 17 yaşında olan dokuz Batwa kadınına yaklaşık bir saat boyunca tecavüz etti, onları bağladı ve tahminen 20 kişilik bir grupta birkaç park muhafızı ve askerinin önünde yerde tuttu ve tecavüz etti. İkisi günler sonra öldü.

Yukarıda bahsedilen Soruşturma ekibi, bir evin içinde canlı canlı yanan birkaç çocuğun yeni kazılmış mezarlarını ziyaret etti. Kupa sakatlıkları da görgü tanıkları tarafından tanımlandı. Buna ek olarak, aynı ekip Batwa köyünün bu kuşatmasına katılan birkaç korucu ve askerle görüştü.

Raporun ilk bölümü, bu olayların, parkın eteklerinde on yıllardır süren mülksüzleştirme, kültürel silme, öğütücü yoksulluk, ölüm ve ayrımcılıkta marjinalleştirilmiş ve boyun eğdirilmiş yerli halkın daha fazla parçalanmasına ve ezilmesine katkıda bulunduğu sonucuna varıyor. Yaşam, özgürlük, kişi güvenliği, mülkiyet, barınma, etkili çare, işkenceden kurtulma, zalimane, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleden kurtulma, zorla yerinden edilme, keyfi gözaltı, atalarının toprakları ve kaynakları üzerindeki kolektif haklarının ayrımcılığı, orman korucularının uluslararası sponsorlarının ve Kongo ordusunun desteğiyle organize ettikleri şiddetin ötesinde, tüm bunlar kuşkusuz yaşam haklarının ciddi bir ihlalini teşkil etmektedir, özgürlük, kişi güvenliği, mülkiyet, konut, etkili çare, işkenceden özgürlük, zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele, zorla yerinden edilme, keyfi gözaltı, atalarının toprakları ve kaynakları üzerindeki kolektif haklarının ayrımcılığı; bunların hepsi, devlet politikası doğrultusunda yaygın ve/veya sistematik cinayet, tecavüz ve zulüm eylemleri de dahil olmak üzere, şüphesiz insanlığa karşı suç teşkil etmektedir.

Park, ABD ve Alman hükümetlerinden ve koruma örgütleri de dahil olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlardan fon almaktadır.

Graueri’nin goril habitatında Batwa halkına yapılan bu soykırım kabul edilemez ve tüm koruma ilkelerine ve uluslararası hukuka aykırıdır. Sadece birkaç veri topladığımız yayınlanan raporda belirtilenler, şu anda dünyadaki birçok yerli halkın başına gelenlerin buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bir ekosistem, insan haklarının ihlali, rıza gösterilen ve insanlığa karşı suç haline gelen, hükümetler ve uluslararası toplum tarafından izin verilen bir soykırımda topraklarından sürülmesi pahasına korunamaz. Büyük Maymun Projesi’nde, sadece büyük maymunların yaşam alanlarının korunması için değil, aynı zamanda ekosistemlerimizin gerçek koruyucuları olan yerli halkların korunması için de savaşıyoruz. Park korucuları biyolojik çeşitliliği korumak için oradalar, aynı zamanda halklarının kültürünü de koruyorlar. Gorilleri vahşi doğada görmek için ziyaret etme işi, Batwa halkının öldürülmesi ve tecavüze uğramasının suç ortağı haline geldi. Turistlerin onları görmek için ödemek zorunda oldukları miktarın tek bir avrosu, parkın bin yıllık sahipleri olmalarına rağmen, açlık ve hastalıktan ölen Batwa’ya yönelik.

Tüm bu nedenlerden dolayı, Büyük Maymun Projesi (PGS), Survival International’ın gezegenin% 30’unun 2030 yılına kadar “Korunan Alanlara” dönüştürülmesine karşı yürüttüğü kampanyaya katıldı ve bunun yerine yerli halkların toprak haklarını çevreyi korumanın daha etkili bir yolu olarak kabul etti.

Büyük Maymun Projesi ayrıca uluslararası toplumun, Kahuzi-Biega Milli Parkı’nı finanse eden ülkelerin, koruma örgütlerinin, turizm operatörlerinin ve İspanya ve DRC hükümetlerinin şunları görmesini talep ediyor:

 1. Batwa halkına yönelik düşmanlıkların ve insan hakları ihlallerinin derhal sona ermesi ve atalarının topraklarında yaşamalarına izin verilmesi.
 2. Birleşmiş Milletler ve DRC’nin bir soruşturma açması ve Batwa köylerine yönelik cinayetlerden, tecavüzlerden ve ağır silahlarla yapılan saldırılardan sorumlu olan herkesi tutuklaması.
 3. Milli Park’tan sorumlu olanların, korucuların ve Batwa katliamına karışan ordu birimlerinin insanlığa karşı suçlarının derhal durdurulması ve kovuşturulması.
 4. Yetkili makamların acilen sağlık, yiyecek ve yanmış köylerinin yeniden inşasını sağlaması.
 5. Parktan sorumlu yeni insanların, öncekilerin sorumlulukları temizlendikten sonra, halklarının biyolojik çeşitliliğine ve kültürüne saygı göstererek Batwa halkıyla anlaşmalar yapmaları.
 6. Turizmden elde edilen faydaların bu kısmı Batwa halkına iade edilir.
 7. Birleşmiş Milletler’in bir temsilcisinin anlaşmaları ve Batwa’nın korunmasını izlemesi.
 8. UNESCO tarafından Park’ın Dünya Mirası Alanı olarak geri çekilmesi, Batwa’nın kuşatılması ve topraklarından kovulması devam ediyor.
 9. Milli parkı finanse eden veya destekleyen ülkelerin veya korumacı kurumların, Batwa’ya karşı insan hakları ihlalleri devam ettiği sürece bunu yapmayı bırakması.
 10. Avrupa Birliği’nin Batwa’nın haklarını desteklemesi ve DRC’nin kültürlerine, topraklarına ve yaşamlarına saygı duymasını talep etmesi.
 11. Gerçekler aydınlanana ve sorumlular tutuklanıp adalete teslim edilene kadar uluslararası yardımların kesilmesi.
 12. Batwa halkıyla bir anlaşmaya varılana kadar Milli Park’ın derhal kapatılması ve sınır dışı edilmeler ve insan hakları ihlalleri sona erdi.
 13. Tur Operatörleri’nden, Kahuzi-Biega Milli Parkı’na yapılan goril ziyaretlerini, Batwa topraklarına dönene kadar, saygı duyulana kadar, cinayet ve tecavüz suçlularının tümünü tutuklamak için gerekli soruşturmalar yapılıncaya kadar ve Milli Park’tan sorumlu olanlar ve Batwa soykırımına katılan park korucuları ve askerleri tutuklanıp adalete teslim edilene kadar tekliflerinden geri çekmelerini istemek.

İspanyol hükümetinin Batwa halkını korumak için müdahale etmesi ve DRC’den gerçeklerin derhal açıklanmasını istemesi.

Bu talepler, insanlığa karşı işlenen bu suçun açıklığa kavuşturulması için gerekli ve gereklidir. Eğer duyulmazlarsa, yukarıda adı geçen tüm aktörler orijinal Batwa halkına karşı soykırım ve insan hakları ihlallerinin suç ortağı olacaklardır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Batwa soykırımı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin