1. Haberler
  2. ELEŞTİRİ
  3. Kredi ve kredi kartı borçları 32 milyarı geçti 

Kredi ve kredi kartı borçları 32 milyarı geçti 

featured
service

Haber Merkezi: İşsizlik, yoksulluk, halkın karın doyurma telaşı sırtındaki yükü her gün daha da ağırlaştırıyor. Borcunu borçla kapatabilmek için yasal tefecilik yapan bankalardan kredi alan, kredi kartlarından günü kurtarmaya çalışan işçi emekçiler, sürekli değişen etiket fiyatları nedeniyle zamlar altında eziliyor. Kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle takibe alınan kişi sayısı 2021 yılı ocak–kasım döneminde 611 bin kişi oldu.

Türkiye Bankalar Birliği, risk merkezi tarafından negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartı ocak-kasım ayı verilerini paylaştı.

Buna göre, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılı ocak–kasım döneminde 611 bin kişi oldu.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde 1 milyon 182 bin kişi oldu.

2021 yılının ocak-kasım döneminde bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı toplam 1 milyon 485 bin kişi yasal takibe alındı.

NEGATİF NİTELİKLİ BİREYSEL KREDİ BAKİYESİ ARTTI

Risk Merkezi verilerine göre, 2021 yılının kasım ayı itibariyle bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artarak 25 milyar 800 milyon lira oldu. Tasfiye olunacak alacakların bireysel kredilere oranı 0,1 puan artışla yüzde 2,6’ya yükseldi.

Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artış ile 7,1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Kasım 2021 itibariyle kredi kartı tasfiye olunacak alacak oranı son bir yılda 1,2 puan düşerek yüzde 3,5 oldu.

(ANKA)

Kredi ve kredi kartı borçları 32 milyarı geçti 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin