1. Haberler
  2. 5KITA
  3. Kriz, Pandemi ve Savaş sarmalında Almanya (1)

Kriz, Pandemi ve Savaş sarmalında Almanya (1)

featured
service

Tekeller ve tekellere bağlı ticaret ağı pandemi sonrası satışlarını 451 milyar avro artırarak 3,4 trilyon avro üzerine çıkardı.Korona krizi, yerel ölçekte ticaret yapan şirketlerin büyümesini yalnızca geçici olarak durdurabildi. Almanya merkezli en büyük 200 şirketin satışları 2021’de yüzde 15 yani 451 milyar avrodan fazla arttı. Bu, “Frankfurter Allgemeine Zeitung” arşivi tarafından her yıl derlenen Alman şirketleri listesinin bir değerlendirmesinden. Sanayi, ticaret ve hizmetlerden gelen ağır koşullar, 2020 Corona yılının ezilen kesimler için çöküşünü sadece kötüleştirmekle kalmadı, Sömürenlerin kar oranlarıda toplamda yaklaşık 3.4 trilyon avro ile 2011’den bu yana son yıllardaki en yüksek ciroya da ulaştı . 2020 Corona yılı, tüketim endeksinde satışlarda yüzde 4’ten fazla düşüşe neden olmuştu. Alman iş dünyasının bilançosunun dikiz aynasına bir bakış, pandeminin -sonunda bitmemiş olsa bile- şirketlerin büyümesini yalnızca geçici olarak durdurabildiğini gösteriyor. Ancak Ukrayna’daki savaş ve Batı’nın dünya siyasetindeki gücünü kaybetmesiyle birlikte, piyasa ekonomisi için yeni sorunlu noktalar ve tehlikeler çoktan ortaya çıktı. İlgili enerji kıtlığının tek başına şirketler ve tüketici kesimler için Corona’nın şimdiye kadar olduğundan daha yıkıcı sonuçları olabilir.

FAZ arşivi, yıllık listesi için şirketlerin net satışlarını, yani katma değer vergisi veya enerji vergileri gibi kalemleri geçmeden dikkate alır. Bireysel şirketlere bakıldığında, geçen yıl enerji fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle 4,1 milyar avro ile FAZ listesindeki tüm şirketler arasında en büyük zarara uğrayan enerji grubu Uniper öne çıkıyor. Ancak, türbülans aynı zamanda Uniper’in satışlarını neredeyse 164 milyar Euro’ya yükselttiği için, Otomotiv şirketi Volkswagen’in arkasından 14. sıradan 2. sıraya yükseldi. Yarı devlet Wolfsburg otomobil grubu, yıllardır FAZ listesinde en çok satan şirket olmuştur. Otomobil endüstrisine ek olarak zorunlu günlük ihtiyaçlar perakende piyasasında, Schwarz Grubu (Lidl, Kaufland), Aldi Grubu, Rewe Grubu ve Edeka Grubu ile hakimdir. Özellikle, korona aşısı mucidi Biontech’in listede hiç yer almayan, ancak yüzde 3,800’lük inanılmaz bir satış patlamasıyla neredeyse 19 milyar avroya ulaşan 41. sıradaki yükselişi dikkat çekicidir.Dikkate değer bir satış tırmanıcısı, Delivery Hero’dur. Pizza veya makarna gibi spontane sıcak yemek siparişi veren bir dijital platformun operatörü, satışlarını yüzde 137 artırarak listeye yeni giren bir diğer kişi olarak 116. sıraya yükseldi. Normal şartlarda rekabetin tavan yaptığı bazı alanlarda tekelci sermaye listelerinde birbirine yakın ama aynı zamanda Uniper, TUI, Lufthansa ve Airbus Almanya’da bir milyar Euro’dan fazla zarar ederek FAZ listesinde yerlerini alması gibi ilginç gelişmeler kaydediyor.

Ezilenlerin liste sıralaması daha ilginçlik göstermektedir. Teknolojinin ve dijital hayatın gelişmesiyle beraber, kol emeğine görece daha da az ihtiyaç olmasına rağmen asgari ücretlerde ki artışa karşın enflasyonun altında ve iş-çalışma süreleri düşmemekte. Enflasyona ve plansız rekabete bağlı olarak alım gücü düşmekle beraber orta sınıf günden güne yoksullaşarak devasa şehir yoksulları ordusu oluşturmaktadır.
Son olarak iş gücü piyasasına, Afganistan’da Talibanın hakim olması ve Ukrayna savaşıyla artan göç, daha önceden Polanya, Çekya, Romanya, Bulgaristan vb ülkelerin AB süreci kaynaklı kapılarının açılmasıyla, oluşan göçmen işgücü fazlası işçi sınıfının hak alma mücadelesini, proletarya endeksli mücadeleyi zayıflatmada ve sınıf bilincinde kırılmalar, gerilemeler yaratmaktadır..
Başta sendika ve işyerlerinde yönetici, temsilci sarı zümre olmak üzere, Alman işçileri ile birlikte, eski göç etmiş Türkiye’li vb ülke işçileri büyük fabrikalarda görece daha yüksek maaşlar alması nedeniyle sömürülen sınıf içinde belli bir aristokrat elit oluşturmaktadır.

Son gelişmelerle beraber, birçok orta ve küçük ölçekli ticarethaneler branş ve alan değiştirmektedir. Üretim dışı hizmete dayalı sektörler, şehir merkezlerine yerleşirken, üretim branşları şehir dışı alanlara yerleşmektedir.
Yine dünya bankası faizleri 0,5 % yükselme sonucu mülk edinme kredileri 4% e yükselmiş durumda. Faizler düşük iken eskiden göç eden ve genel toplum yastık altı birikimleri ortaya sermaye olarak koyup mülk edindi. Nakit paralar piyasaya girdi ve birikimler yatırıma koyulduktan sonra yine faizler arttırıldı. Emekçi kitleler uzun yıllar modern köle bağımlılığı ile mülk edinme hücrelerine kapatıldı. Bu gelişmeler ezilenlerin mülk edinmeleriyle sistemin gönüllü bekçiliğini beraberinde getirdi.
Türkiyeliler de bu gelişme özellikle sınıf, inanç ve yurtsever mücadeleden uzaklaştırmayı getirecektir. Eski tarz örgütlemeler yıkılmaya mahkum olacaktır. ve önümüzdeki yıllarda toplumun alışkanlığı, şişa barlara ve bahçelere, eğlence temelli yönlere evrileceği görünüyor. Buna yeni kuşak geniş işsiz yığınları için emperyalist kültür temelli hazırlanan Metaverse vb modern uyuşturucularla ev ile gözönüne taşınan sahte mutluluk arayışları körüklenecektir.

Göçmenlerin yoğun olduğu alanlar da, sınıf savaşımı daha çok bilinç düzeyiyle yeni bir tarza evrilecektir.
Yine bazı şehirlerde milliyet temelli gettolar oluşmaktadır. Özellikle Duisburg örneği aşina olarak bir Bulgar şehridir. Burda egemen olan ve herkesi kapsayacak bu kültür ve başka yerleşim yerlerinde de buna benzer gelişmeler olmakta.
Sınıfsal bakış açımızla bunları tespit etmekle beraber ortak akıl yürüterek belli örgütlü sentezler çıkarmalıyız. Bu alanlarda ki sınıf mücadelesine, yeni perspektifler oluşturarak devrimi çekim merkezi haline getirmeyi başarmalıyız..
Tüm bu gelişmeler, somut durum, devinim ve yeni arayışları bize gôstermektedir. Asıl olanda temel kriterleri net savunmak ve güncelliği yakalayan sınıf perpektifiyle, yeni süreci çelikten sağlam bir yapıyla, Avrupa’lı sınıf bilinçli proleterlerle ilişkileri sınıf kardeşliği perspektifiyle geliştirerek kriz ve savaş sarmalında ortaya çıkacak devrimci durum ve dalga fırsatlarını yakalama, sürece müdahale etme yetisi kazandıracaktır. Bizlerin bilgi ve birikimi buna muktedirdir… devam edecek

Kriz, Pandemi ve Savaş sarmalında Almanya (1)
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin